Preskočite na glavni sadržaj

'Život bez imena - Istine Marije Magdalene' – premijera u Zagrebu

Međunarodni festival komornog teatra Zlatni Lav - Umag svoju je 15. sezonu odlučio obilježiti postavljanjem na scenu vlastite produkcije 'Život bez imena - Istine Marije Magdalene' prema romanu Vladimira Stojsavljevića, koja će svoju premijeru imati u četvrtak, 7. studenoga, u Zagrebu.
vrijeme: 07.11.2013.
mjesto: Berlin, Germaby
url: http://altesfinanzamt.blogspot.de

Kako je pojasnio ravnatelj festivala Damir Zlatar Frey na konferenciji za novinare, Festival je odlučio sredstva namijenjena obilježavanju 15. obljetnice postojanja, koja pada iduće godine, umjesto u komercijalizaciju svojih sadržaja uložiti u nešto kreativno. "Tako je nastala predstava, ostvarena u koprodukciji s Teatrom Rubikon Rijeka, koja će festival ovaj puta predstaviti prvo u Zagrebu, nakon čega slijede gostovanja diljem Hrvatske, a premijerno će u Umagu biti postavljena iduće ljeto", pojasnio je Frey, koji ujedno potpisuje režiju, kostimografiju, oblikovanje svjetla, scenografiju, izbor glazbe i scenski pokret.

Riječ je o komornom djelu s petero glumaca neki od kojih se pojavljuju u više od jedne uloge. U Zagrebu će predstava biti postavljena u gornjogradskoj Palači Gvozdanović, odnosno, u njezinoj blagavaonici. Publika - po predstavi tek njih dvanaestero, kao dvanaest apostola - sjedit će za velikim blagavaonskim stolom Anke Gvozdanović, a posluživat će ih dva "batlera".

Objašnjavajući zašto se odlučio adaptirati za kazalište jednu tako kompleksnu knjigu s teško prenosivom temom, Frey je kazao kako je Stojsavljevićev roman otkrio prije dvije godine radeći na "Gloriji" Ranka Marinkovića. "Činilo mi se zanimljivim povezati te dvije 'Magdalene', spojiti u svojem stvaralačkom opusu dvojicu domaćih autora iz dva različita razdoblja u diptih u kojem pratim taj lik", pojasnio je. Vodio se pritom idejom ulaska u svijet Marije Magdalene nakon dvije tisuće godina, u njezin "današnji stan". Zato je za pozornicu odabrana intimna atmosfera Palače Gvozdanović.

Tema je tog komada ljubav Marije Magdalene, koja već dvije tisuće godina čeka odlazak k svojoj ljubavi. U tome ju sputavaju nepravde i laži koje su, prema romanu, obilježile njezin život. Kroz te laži ona - od laži do laži - provodi publiku, pretvarajući ih u istine. "Oslobađanjem od laži, od njihovog energetskog tereta, ona dobije mogućnost pretvoriti se u eter, otplutati kao balon i spojiti se s ljubavlju svog života", kazao je Frey. Na tome putu susreće mitska lica - prvo samu sebe, pa razne sjene, uhode prikaze... Dodatnu dimenziju priči daje jezik, koji je čudan, arhaičan, kazao je Frey.

Kazališnu priču o tome što je sve jedna žena u stanju napraviti zbog velike ljubavi prema Stojsavljevićevu je romanu dramski oblikovao Zvonimir Peranić, koji je na tome radio dvije godine. Na adaptaciji je surađivao i Stojsavljević, koji je kazao kako je to bio pravi pothvat u kojemu je sam roman samo temelj a sve ostalo u predstavi nadogradnja koja pokazuje kako je djelo "pročitano". "Mislim da se ovdje radi o vrlo zanimljivom pristupu", ocijenio je.

Mariju iz Magdale glumi Perica Martinović, Dijana Bolanča njezin je materijalizirani alter ego, Janko Popović Volarić glumi Judu, Utvaru i Pilata, Sven Jakir Meneksena i Mojsija, a Petra Kurtela Mariju iz Nazareta. Batleri su Mario Peša i Jasmin Sofić.

O predstavi i radu na njoj na konferenciji su govorili i glumci, koji su kazali kako je riječ o posebnom projektu i vrlo zahtjevnom tekstu "razbijenom u komade i ponovno okupljenom u predstavi". "Tražili smo način da ta priča bude manje roman a više drama o odnosu među likovima koja se odvija praktički u razmjeni s publikom", kazao je Popović Volarić. (Hina)