Preskočite na glavni sadržaj

Vedran Šamanović (1968 – 2009) – izložba

Izložba posvećena Vedranu Šamanoviću (1968 – 2009) 'Tek napola je tu, napola je sad, napola je svjetlo, a napola mrak', otvorena je u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Izložba je organizirana u sklopu One Take Film Festivala, a može se razgledati do 12. prosinca.
vrijeme: 18.11.2010.
mjesto: Zagreb: Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskoga (Velika dvorana)
url: http://www.revijaoris.net/dani_orisa.htm

Autor koncepcije i kustos izložbe: Tihomir Milovac

Peto izdanje One Take Film Festivala popraćeno je izložbom koja je koncepcijski povezana s festivalom ne samo kao dio njegovog programa, već i kao dio posvete koju One Take ove godine želi dati svom osnivaču i dugogodišnjem direktoru Vedranu Šamanoviću. Vedran Šamanović bio je istaknuti filmski autor, direktor fotografije, fotograf, te filmski i fotografski pedagog. Sa željom da se njegov značajan autorski opus te njegov doprinos filmskoj umjetnosti u Hrvatskoj i svijetu približi javnosti, uz to što se ovogodišnji Festival otvara Vedranovim filmovima, jednako važan dio festivala je i njegova retrospektivna izložba u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.

Izložba Vedrana Šamanovića donosi presjek njegova rada od 1995. godine, a usmjerena je prije svega na njegovo filmsko stvaralaštvo. Iznimno velika Vedranova umjetnička produkcija, koja se protezala na preko 15 godina stvaralaštva, na ovoj je izložbi zastupljena kroz preglede u više segmenata ili poglavlja izložbe, s obzirom na njegovu ulogu i funkciju u djelima prikazanim na izložbi.

 


U fokusu izložbe Vedranovi su autorski radovi, filmovi u kojima je bio i autor scenarija i direktor fotografije, i u tom segmentu izložbe bit će prikazano 7 filmova, iz perioda od 1996. do 2010. Od naslova tu su Dani preživjelog ratnika, Put u raj, Meeting Alice, Stol za osam slika, Grad gradovi, Maturanti i plesači, te Prolaz za van.

Slijede dva segmenta izložbe na kojima će Vedran biti predstavljen filmovima u kojima je autor filmske fotografije, odnosno u kojima je u ulozi direktora fotografije. Prikazano će biti 5 dokumentarnih i eksperimentalnih filmova, snimanih u proteklom desetljeću za redatelje dokumentaraca poput Ljiljane Šišmanović i Dražena Žarkovića, ali i likovne umjetnike poput Borisa Greinera i Tomislava Gotovca (a.k.a. Anatonia G. Lauera). Također, u ovom segmentu izložbe bit će i 6 igranih filmova u kojima je Vedran Šamanović imao ulogu direktora fotografije, a koji su jedni od najzapaženijih i najboljih igranih filmova u Hrvatskoj u posljednjem desetljeću. Među njima su 'Oprosti za kung fu', 'Što je Iva snimila 21. listopada 2003.',' Ljubavni život domobrana'.

Premda tu prestaje dio izložbe posvećen filmu, film ne prestaje bio fokusom Vedranova interesa i u sljedećim radovima koji će biti predstavljeni. To su 'Portret muškarca s bradom' koji je prostorna filmska instalacija s dvostrukom filmskom petljom, i koja će se prikazati sa dva 16mm filmska projektora, iz 2005. godine, te rad 'Gospodin Tomislav Gotovac, Novakova 8 a, 10000 Zagreb' koji je sastavljen od 4 video razglednice, a nastajao je od 2003 do 2008. godine.

Za kraj, samo kao naznaku da je konceptualno razmišljanje koje nalazimo u prethodnom radu Vedran dosljedno provodio i u drugim medijima poput fotografije, bit će izložena fotografska instalacija 'Sanja i Vedran', koja je nastajala od 1995. do 2008. godine.

Premda ova izložba donosi samo dio sveukupna umjetnička stvaralaštva Vedrana Šamanovića jedna je od rijetkih prilika u kojima možemo vidjeti najsveobuhvatniji presjek rada i umjetničke osobnosti autora čije je djelo zauvijek zadužilo hrvatsku filmsku umjetnost.