U Trstu, u prostoru Studija Tommaseo, u subotu, 16. travnja, u 18 sati, otvara se izložba Vlade Marteka nazvana 'Jezik u slobodi'. Kustosice izložbe su Dubravka Cherubini i Janka Vukmir, uz stručnu suradnju Dubravke Đurić (Beograd) i Darka Šimičića (Zagreb). Izložba je otvorena do 18. lipnja.
vrijeme: 16.04.2011. 18,00
mjesto: Zagreb, Croatia
Vlado Martek (Zagreb, 1951.) je pjesnik, likovni umjetnik i pisac. Diplomirao je književnost i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu; radi u knjižnici. U svijet umjetnosti ušao je putem poezije. Sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća, zajedno s Mladenom i Svenom Stilinovićem, Fedorom Vučemiloviće, Borisom Demurom i Željkom Jermanom osnovao je i bio član Grupe šestorice autora koja je kasnih sedamdesetih radila u Zagrebu., te je bila među prvima koji su svoje radove radili i izlagali u javnom prostoru, a bila se dekonstrukcijom ideologije socijalizma u Jugoslaviji.
Martek je za sebe i svoj rad skovao termin predpjesnika i predpoezije, koji se otada uvriježio vezano uz njegov rad. Radeći svoje radove u formi akcija, izložbi-akcija i u suradnji i komunikaciji s publikom, na ulicama i u javnim prostorima Grada, Martek je povezivao medij jezika i likovnih umjetnosti, što je ostalo temeljnim obilježjem njegova rada.
Osim samog pisanja u tradicionalnom smislu, Martek je počeo raditi poetske objekte, miješajući tako medije književnosti, filozofije i likovnih umjetnosti. Uvijek je ostao transmedijalni umjetnik, pa tako i danas radi u različitim medijima od crteža, fotografije, objekata, akcija i performancea do instalacija.U stalnom pokretu i promjenama (s utjecajem Fluxusa) teži umjetnostima historijskih avangardi, Duchampa i konkretne poezije. Nikada ne napuštajući područja filozofije i književnosti objavio je i niz knjiga umjetnika, smizdata, knjiga tekstova, smatrajući ih svojevrsnim oblikom društvenog aktivizma.
Izložit će 101 djelo, nastalo tijekom 30 godina svoje umjetničke aktivnosti, od ranih osamdesetih do danas, pomiješane u tematske grupe neovisno o dobi nastanka ili umjetničkog medija, naglašavajući slobodu upotrebe jezika i pokazujući stalnost i koherentnost svojih interesa.
Izložbu su podržali Konzulat RH, Trst i
Institut za suvremenu umjetnost, Zagreb, a organizira je Comitato
Trieste Contemporanea u sklopu svojih aktivnosti na promociji i istraživanju umjetnosti srednje i istočne Europe. Izložba je dio projekta 'Words Room' nastalog u sklopu međunarodne mreže Continetnal Breakfast.