Preskočite na glavni sadržaj

Što danas mislimo o umjetnosti od jučer?

Zanimljiv projekt u organizaciji multimedijalnog umjetnika Ivana Šeremeta okupio je u Galeriji Ružić u Brodu pet eminentnih kustosa iz različitih sredina koji su odabirom pet umjetnika dali pregled svega onoga što je povijesno relevantno u suvremenosti i svega onoga što suvremenost misli o povijesnom.
 
vrijeme: 26.03.2011.
mjesto: Zagreb: Movieplex
url: http://www.zagrebdox.net
Šeremet se pita koja teorija najradikalnije participira u vremenu u kojem živimo, u postmoderni, kada umjetnost izlazi iz svoje ontologije i prelazi u opću, raspršuje se u posvudašnjost kulture, kako kaže Šeremet. Za odgovor je pozvao aktivne kustose koji organiziraju izložbe, pišu kritike…

'Rijetko kustosi dobiju ovoliku slobodu. Cijenim otvorenu formu koju Šeremet nudi nama profesionalcima. Mi nudimo ono što smatramo najzanimljivijim i najsnažnijim u trenutačnoj produkciji', kaže Branko Franceschi iz Zagreba.

Smatra da Hrvatska ima fantastičnu generaciju mladih umjetnika koji su uspjeli kroz slikarstvo dati snažnu kritiku suvremene civilizacije. Franceschi je pozvao Josipa Tirića, koji se predstavio s dva ulja na platnu velikih formata na kojima se 'vidi konzistentan ekspresivni naboj', kaže Franceschi.

Predstavljen je i projekt 'Gorgona' Darka Šimičića. Vlastimir Kusik odabrao je rad Tihomira Matijevića, portret (skulpturu) Josipa Broza Tita u liku Richarda Burtona, kojim se ironično osvrće na socrealizam. Kustosi Maja i Reuben Fowkes iz Budimpešte predstavili su film 'Poljakinje' Johanne Rajkowske, o porastu desničarskih grupacija u Mađerskoj s jedne, te pripadnicima raznih manjinskih grupa s druge strane.

U projektu je izostala jedino Janka Vukmir i njezin izbor Igor Kuduz.

Različitim pristupima umjetnosti autori su pokazali imanentne kritike današnjeg i civilizacijskog trenutka, kao i zanimljivu interpretaciju kulturne baštine i tradicijskog koje se još uvijek proteže u umjetnosti. (Glas Slavonije)

Opširnije