Nastojeći intenzivirati dijalog na relaciji umjetnik - kustos - publika, Slobodne veze, u suradnji sa galerijom Karas, započinju novi ciklus razgovora i predstavljanja umjetnika i umjetnica. U četvrtak, 3. ožujka, u 19 sati, predstavlja se vizualna umjetnica Renata Poljak. Ulaz je slobodan.
vrijeme: 03.03.2011. 19,00
mjesto: Zagreb; Galerija Karas, Praška 4
Ideja za program javila se iz potrebe bližeg i cjelovitijeg uvida u recentnu umjetničku produkciju i rad umjetnika čija dinamika stvaranja često ne korespondira dinamici izlaganja (barem ne u domaćim okvirima), ali i kritičkog iščitavanja umjetničkih radova.
Otvarajući umjetnicima prostor i verbalnog izražavanja, Slobodne veze ih podržavaju u razvijanju kritičkih i teorijskih pozicija koje idu i izvan granica njihova rada. S druge strane, želja je potaknuti i nova iščitavanja, nove perspektive u pristupu (analizi) tih radova. Želja je intenzivno pratiti umjetnost koja upravo nastaje i otvoriti prostor za pluralističke umjetničke, ali i kritičke pozicije. Ciklus je zamišljen kao niz susreta, projekcija, prezentacija i diskusija.
Pozivaju se zainteresirani, profesionalna i šira publiku da ravnopravno sudjeluju u diskusiji o umjetnosti koja se upravo stvara.

Renata Poljak vizualna je umjetnica rođena 1974. u Splitu. Njen rad uključuje različite medije: fotografiju, neonske instalacije, video i film. Diplomirala u Splitu 1997. kao profesorica likovne kulture, postdiplomski studij završava na Likovnoj akademiji École Régionale des Beaux-Arts u Nantesu, Francuska. Sudjelovala je u ‘artist in-residence’ programima u New Yorku, San Franciscu, Beču i Parizu. Njeni su radovi izlagani u sklopu međunarodnih izložbi i programa, i dobitnica je brojnih nagrada, uključujući nagradu za kratki film Golden Black Box Short Award na berlinskom festivalu Balkan Black Box Festival, i godišnju nagradu Ženskog umjetničkog centraElektra u Zagrebu. U proljeće 2010.godine izbor njenih filmskih i video radova prikazan je u Centru Georges Pompidou u Parizu, a selekcija autoričinih fotografija bila je izložena u okviru manifestacije Paris Photo u Carrouselu muzeja Louvre u studenom 2010.
U svojim video radovima, Renata Poljak miješa autobiografske sekvence, dokumentarnu i fiktivnu formu da bi istražila socijalne posljedice jednog društva. Radovi obradjuju različite teme, od socijalne amnezije, položaja žene u suvremenom društvu, tranziciju iz socijalizma u liberalni kapitalizam i njegove popratne pojave, poput divlje urbanističke gradnje, uništavanje obale i sl., a svi su ti društveni problemi filtrirani kroz vrlo osobnu optiku senzibilne umjetnice čiji je intimni svijet u podlozi svih događanja. Artikulirajući svoje osobno iskustvo neodvojivo od socijalno-političkog konteksta, Renata Poljak govori o neriješenim sukobima, nedostatku komunikacije i podsjeća na važnost i odgovornost prema prošlosti, a gubitak vrijednosti, spol, useljavanje, tranzicija teške su teme sa kojima se autorica nosi s humorom i suptilnosti.(iz teksta Lejle Topic)