Preskočite na glavni sadržaj

Slavica Isovska i Zoran Leko izlažu u Grožnjanu

U petak, 21. travnja, u 20 sati, u Gradskoj galeriji Fonticus u Grožnjanu, otvaraju se dvije samostalne izložbe – izložba Slavice Isovske 'Tko i gdje' te izložba Zorana Leke 'Kreativni prostori'.
vrijeme: 21.04.2017. 20,00
mjesto: Grožnjan; Gradska galerija Fonticus
Provokativan likovni projekt, izveden fotografskom tehnologijom, predstavlja Slavica Isovska. Nemoguće je komentirati ove radove, a da se ne upustimo u tumačenja znakovnog repertoara. Ona odabire dva motiva koja paralelno istražuje: pejzaž u kojeg je uklopljena ljudska figura. Već prvi pogled na radove izaziva nedoumice. Uobičajeno je da, pred ili usred nekog pejzaža, nalazimo ljude koji gledaju u kameru pa su zadovoljena pitanja identiteta, ali i ego-tripa. Osoba na ovim fotografijama izaziva začudnost jer je, na svim radovima, aparatu okrenuta leđima. Sljedeće značajke su da svi likovi bivaju smješteni u centralni prostor kadrova te da svi nose različita pokrivala za glavu. (..) iz teksta Eugena Borkovskog

Slavica Isovska rođena je 1980. godine u Kopru. Diplomirala je fotografiju na Višoj strukovnoj školi u Sežani. Izlagala je na četrnaest samostalnih i više od četrdeset kolektivnih izložbi (Brtonigla, Buje, Celje, Čakovac, Firence, Grimalda, Grožnjan, Koper, Ljubljana, Maribor, Momjan, Novigrad, Pazin, Rijeka, Sarajevo, Sežana, Štanjel, Trst, Vodnjan, Zagreb,...). Nagrađivana je nekoliko puta. Članica je Udruge fotografa Istre (UFI). Fotografijom se bavi dugi niz godina s posebnim interesom za dokumentarnu fotografiju i umjetničku ekspresiju. Radi kao asistentica na Fakulteti za humanistične študije u Kopru, gdje predaje reportažnu fotografiju. Organizira tečajeve fotografije i vodi fotografske izlete. Živi u Briču.

Pitanje odnosa kreativnosti i umjetnosti uvijek je dvoznačno. Profesija osobe koja jest školovana, ali ne kao umjetnik, podliježe sumnjičavom propitivanju. No, kreativnost se ne mora odrediti specijalističkim studijem slikarstva, kiparstva ili grafike. Nekoliko drugih profesija i škola također odgaja ljude koji mogu ili žele biti kreativni. Zoran Leko je studirao arhitekturu, ali nije ostao u gabaritima već viđenog već se, dokazano, uključio u stvaraoce koje ne nazivamo prema specijalističkim studijama već prema rezultatima i idejama koje su ostvarili u prostorima ili koje su u njima zamislili. Imajući djelomičan uvid i povremeno surađujući s ovim autorom, sklon sam ga razglasiti za maštovitog i kreativnog artista. Onog koji, unutar svojih strukovnih odrednica često oblikuje predmete, stvari, objekte koji zadovoljavaju visoke kriterije umjetničkog oblikovanja. Leko je nastupao na skupnim i samostalnim likovnim predstavljanjima pa je ovo neki logičan nastavak vizualnih prezentacija njegovih ideja i radova.(..) iz teksta Eugena Borkovskoga

ZORAN LEKO, dipl. ing. arch, rođen je u Zagrebu. Diplomirao na Arhitektonskom Fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, klasa profesora Šegvića. Zaljubljen u interijere i dizajn. Tijekom studija radi kao suradnik Studija 123 iz Nove Gorice, Slovenija, baveći se grafičkim dizajnom. Nakon završenog studija, u Istri pokreće vlastiti studio Team Media. Prihvaća ponudu talijanske tvrtke AP gdje provodi 3 godine radeći na projektima opremanja hotela, restorana i barova. Za tvrtku Tuzzi dizajnira liniju namještaja. Po povratku u Istru, u Grožnjan, osniva tvrtku Gever & Vagan u kojoj djeluje i danas. Radi lijepe prostore:  Caffe Flores, Caffe Dolcevita, Kenzo Flagstore Zagreb, Gemston Jewelery, Aerodrom Zagreb, Bistro Oranž; obiteljske kuće: Villa M, Zagreb, Villa K&K, Zagreb,“Yacht House“ Drage, Biograd na moru, Corporate Identity, koncepti i grafički dizajn za istarske i pelješke vinare : Roxanich, Prelac, Zigante, Grota i Markus; proizvode od tartufa Zigante, proizvodnja i aplikacija LED tehnologija Filix. U procesu je pokretanja vlastite proizvodnje namještaja.