Preskočite na glavni sadržaj

'Ribanje i ribarsko prigovaranje' u kinima diljem zemlje

Sinoć je u CineStar kinu u zagrebačkom Branimir centru održana premijera filma 'Ribanje i ribarsko prigovaranje' redatelja Milana Trenca, koji 8. listopada stiže u kina diljem zemlje.
vrijeme: 08.10.2020.

Nakon holivudskog blockbustera Noć u Muzeju nastalog po njegovoj knjizi, stripovskih i animiranih ostvarenja i dugogodišnje uspješne ilustratorske karijere, redatelj Milan Trenc odlučio je snimiti adaptaciju čuvenog renesansnog spjeva Ribanje i ribarsko prigovaranje Petra Hektorovića.
 
Sinoćnjoj je premijeri nazočio i predsjednik Vlade Andrej Plenković, u pratnji ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, koji su zajedno pozdravili redatelja i glumačku postavu filma.
 
Osim glavnih glumaca Rade Šerbedžije, Bojana Brajčića, Romine Tonković, Filipa Mayera te ostatka filmske ekipe, na premijeri su bili i brojni drugi filmaši i ugledni gosti.
 
Uz poštivanje svih mjera i preporuka za okupljanja, organizatori događaja te domaćini premijere CineStar kina su pokazali da se i u "novom normalnom" mogu organizirati kvalitetna i sigurna filmska događanja.
 
Ribanje i ribarsko prigovaranje je na ovogodišnjoj Puli nagrađen Zlatnom Arenom za najbolju glavnu mušku ulogu (Rade Šerbedžija), sporednu mušku ulogu (Leon Lučev), te glazbu (Igor Par), a u distribuciji Blitza stiže u kina diljem zemlje od četvrtka 8. listopada.
 
Film je nastao u produkciji Studija devet, te je sufinanciran sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, HRT-a, Grada Stari Grad, Grada Hvara i Jadrolinije.
 
Podsjetimo, film 'Ribanje i ribarsko prigovaranje' Milana Trenca je dobio preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja svim srednjoškolskim nastavnicima koji tijekom nastavne godine 2020./2021. s učenicima planiraju odlazak u kino. Ističe se da je, uz to što je kvalitetan primjer na kojem se može komparirati književni i audiovizualni izričaj, riječ o “vrijednom djelu koje će učenike približiti hrvatskoj kulturnoj baštini i utjecaju kulturnog kruga na vlastiti identitet”.
 
Izvor: HAVC