Preskočite na glavni sadržaj

Plovdivska filharmonija u Zagrebu

U utorak, 12. travnja, u 19,30 sati, u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, u okviru ciklusa 'Svijet glazbe', a u suradnji s Muzičkim biennalom Zagreb, koncert će održati Plovdivska filharmonija pod ravnanjem Diana Tchobanova.
vrijeme: 12.04.2011. 19,30
mjesto: Zagreb; Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog
url: http://www.kdz.hr







PLOVDIVSKA FILHARMONIJA
DIAN TCHOBANOV, dirigent
ANNA BORISOVNA SËMKINA, glasovir

Program

Roberto Toscano
...Figures at the Base of a Crucifixion, za simfonijski orkestar        11'

Ruben Radica
Extensio, za glasovir i orkestar                        12'

* * *

Tansy Davies
Tilting, za simfonijski orkestar                         7'

Bent Sørensen                                13'
Exit Music, za simfonijski orkestar

Georgi Andreev                                 7'
Đangurica, koreografska fantazija za simfonijski orkestar

 
Plovdivska filharmonija prvi je bugarski orkestar nastao izvan glavnog grada Sofije. Osnovana je 1945. godine, a korijene vuče iz stoljetne orkestralne tradicije u Plovdivu, najvećem kulturnom centru mitske Trakije. Tijekom godina, zbog strukturnih reformi i preinaka, sastav je promijenio svoj prvotni naziv iz državnog simfonijskog orkestra u državni filharmonijski orkestar, a 1999. godine postao je dijelom Plovdivske opere i Filharmonijskog društva. Orkestar trenutno broji preko sto vrsnih instrumentalista čiji široki repertoar obuhvaća klasična, suvremena i simfonijska djela te opere. Iz ovog su orkestra potekli koncertni majstori mnogih poznatih orkestara, poput Orkestra radija iz Hilversuma (Mičo Dimitrov), Drezdenske državne kapele (Gančo Ganev) ili Orkestra opere Metropolitan (Elmira Darvarova). Kao šefovi dirigenti Plovdivske filharmonije djelovali su vodeći bugarski glazbenici, uz ugledne gostujuće dirigente iz Bugarske i inozemstva. Na dugom popisu solista koji su održali hvaljene nastupe uz orkestar, nalaze se glazbenici kao što su Dmitrij Šostakovič, Sviatoslav Richter, Mstislav Rostropovič, Henryk Szeryng, Igor Ojstrah, Leonid Kogan, Valerij Klimov, Cyprien Katsaris, Juri Bukov, Nicolai Ghiaurov, Raina Kabaivanska, Veselina Kasarova, Krasimira Stojanova, Minčo Minčev i dr. Plovdivska filharmonija gostovala je u gotovo svim europskim državama i sudjelovala na istaknutim glazbenim događajima u Bugarskoj i inozemstvu. Brojni koncerti i snimke zbog visoke razine i autentičnosti interpretacije glazbenog stvaralaštva različitih stilova i razdoblja, postali su trajni dio ostavštine bugarske kulture.


Rođen 1971. godine u Plovdivu dirigent Dian Tchobanov, glazbeno je obrazovanje stekao na Državnoj glazbenoj akademiji u Sofiji i na bečkom Sveučilištu za glazbu i umjetnost. Nakon magisterija, usavršavao se na majstorskom tečaju kod Sir Colina Davisa. Kao sudionik međunarodnih glazbenih seminara i natječaja za dirigente, osvojio je nekoliko nagrada, među kojima su druga i specijalna nagrada na Međunarodnom dirigentskom natjecanju Lovro pl. Matačić u Zagrebu 2003., te posebna nagrada Četvrtog međunarodnog austrijsko-mađarskog natjecanja za dirigente 1998. godine. Od svog dirigentskog debija 2001. godine s bečkim Radijskim simfonijskim orkestrom, Tchobanov dobiva isključivo pohvale. Radio je kao glazbeni direktor Festivala Oper Oder Spree u Njemačkoj, nakon čega je uslijedilo mjesto asistenta u Klangbogenu u Beču.  Kao prvi dirigent, od 2004., angažiran je u Sofijskoj filharmoniji, u kojoj trenutno obnaša dužnost umjetničkog ravnatelja. Od 2007. godine šef je dirigent Državne opere u Staroj Zagori te je čest gost nekoliko najvećih orkestara Mađarske i Makedonije. Nekoliko je puta proteklih godina nastupio i s Hrvatskim komornim orkestrom. Od 2006. godine predavač je na međunarodnoj radionici za dirigente u Varni. Nedavno je postao član fakultetskog osoblja na Novom bugarskom sveučilištu, a u ovoj je sezoni debitirao i u SAD-u s Forth Collins Symphony iz Colorada. Osim kao dirigent, nastupao je i kao pijanist s Bečkom filharmonijom pod vodstvom Seijia Ozawe (2003.). Na MBZ-u 2009. praizveo je balet Proces Berislava Šipuša. Živi u Beču.


Mlada kazahstanska pijanistica Anna Borisovna Sëmkina (1984.) glasovir je počela učiti u sedmoj godini života u Središnjoj glazbenoj školi u Taškentu nakon čega je pohađala Središnju glazbenu školu u Moskvi da bi 2002. godine upisala i moskovski Državni konzervatorij P. I. Čajkovski (u klasi Natalije Troull). Tijekom školovanja sudjelovala je na nekoliko pijanističkih natjecanja; među ostalim, zaslužila je treću nagradu na Natjecanju Aleksandar Tansman u Lodzu u Poljskoj te plasmane u finale natjecanja Hummel u Bratislavi i u Marsali u Italiji. Diplomirala je 2008. s najvišim ocjenama, a svoj  prvi javni nastup nakon završetka školovanja, imala je na 19. omiškom ljetu 2008. godine. Kao solistica i komorna glazbenica nastupala je u Rusiji i Velikoj Britaniji te Hrvatskoj. Njezin dolazak u Hrvatsku, rezultat je suradnje Središnje glazbene škole pri Državnom konzervatoriju P. I. Čajkovski u Moskvi i Osnovne glazbene škole Lovro pl. Matačić iz Omiša gdje je od rujna  2008. godine zaposlena kao nastavnik glasovira. Kao honorarni korepetitor (za solo pjevanje, violončelo i klarinet) djeluje na Odsjeku za glazbenu umjetnost Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu. U Zagrebu i Splitu 2009., održala je uspjele recitale s mezzosopranisticama Terezijom Kusanović i Nelli Manuilenko.