Od 6. prosinca, otvorena je prva od šest izložbi u serijalu Ploha/površina (Plane/Surface), u mediju billboarda. Izložba Duške Boban i Marka Tadića odgovor je umjetnika na iskustvo grada koji se stalno mijenja i oblikuje. Billbordi su postavljeni do 12. prosinca.
vrijeme: 06.12.2011. 6.30pm
mjesto: Zagreb; Heinzelova / Držićeva
U postizborno vrijeme u urbanom krajoliku politiku ćemo nakratko odmijeniti umjetnošću, propitujući prostor otvoren između govora u prvom licu (i autora i promatrača), reklamnog prostora i javnog prostora ulice (avenije, bulevara) grada u kojima različiti programi i mjerila (S, M, L, XL) arhitekture egzistiraju jedni pored drugih unutar urbane mreže protkane reklamama, neonskim znakovima, transportnim nadvožnjacima i zelenim pasažima koji kontekst izložbe čine redundantnim.
Izložbe se mogu pogledati iz vizure vozača, pa i putnika u tramvaju na lokaciji u Držićevoj ulici; odnosno isključivo prolazeći mimo u vožnji na lokaciji u Henzelovoj ulici. Donedavnoj, bivšoj, i novoj istočnoj granici zagrebačkog središta, između kojih se događa smjena industrijske, ali vitalne, produktivne zone, poslovnim i trgovinskim objektima tj. tercijalnim, uglavnom bankarskim i preprodajnim-preprodavačkim sektorom.
Duška Boban, Urbani život još nije počeo, 2011.
Rečenica 'Urbani život još nije počeo.' koju je H. Lefebvre ugradio u svojim promišljanjima strukture postojećeg društva, danas se čini aktualnijom nego 1971. kad je izrečena u kritici kojom se zagovaraju nove urbane reforme i strategije, u duhu imperativa 'novog humanizma, nove prakse i drugačijeg čovjeka, čovjeka urbanog života'. I nakon nekoliko godina intenzivnih pokušaja da se zainteresirana javnost uključi u procese odlučivanja o sudbini naših gradova, početak 'urbanog života' još nije jasno vidljiv...
Lokacija: Heinzelova, razdijelni zeleni pojas – sjeverno od Nove Branimirove do Zvonimirove ulice
Marko Tadić, We used to call it: the Moon!, 2011
Priča o drugom mjesecu nije nikakva novost, već stoljećima pratimo povremene pojave drugog mjeseca, a isto tako i njihove nestanke. Ovi radovi nam ukazuju na postojanje dva mjeseca u našoj recentnoj povijesti. sastoji se od arhiva vizualne dokumentacije s drugim mjesecom, to su svojevrsni dokazi o njegovom postojanju koji su do danas bili cenzurirani i zaboravljeni. Objavom ovih materijala tematizira se mogućnost kolektivnog zaborava i postojanja kolektivne svijesti. Da li je moguće da nam je ovako nešto promaknulo?
Lokacija: Držićeva – kod Branimirove („Plinara”)
Autorica tj. kustosica serijala ploha/površina (plane/surface) je Silva Kalčić, u organizaciji Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII). Prvi dio serijala Ploha/Površina (Plane/Surface) izveden je u suradnji sa Studentskim centrom Zagreb na lokaciji SC, Savska 25. U njemu su sudjelovali umjetnici Darko Fritz, Vlasta Delimar, Sandro Đukić, Igor Grubić, Vlado Marteka, Predrag Dubravčić, Sofia Silvia Potočki i japanska fotografkinja Ikuko Maeda.