U Galeriji likovnih umjetnosti Osijek, od 17. veljače do 30. ožujka, održavaju se V. dani grafike, na kojima se predstavljaju hrvatski umjetnici na 28. grafičkom biennalu u Ljubljani. Prilikom otvorenja Božidar Zrinski, kustos MGLC-a, Ljubljana, održat će predavanje.
vrijeme: 17.02.2011.
mjesto: Osijek; Galerija likovnih umjetnosti, Europska avenija 9
Sudjeluju: Igor Eškinja, Ivan Fijolić, Iva Kovač, Jelena Kovačević, Ana Lozica, Ines Matijević Cakić te Marko Tadić.
Program Dana grafike uz različite vidove prezentacije grafičke umjetnosti (izložba, predstavljanje, predavanje, radionice) edukativno djeluju na javnost s ciljem približavanja tradicionalnog i suvremenog grafičkog medija. Ovaj put u konceptu napravio se odmak od tradicionalne grafike i zakoračilo se u recentno razumijevanje medija utemeljenog na reproduktibilnost, odnosno modernoj grafičkoj produkciji sveprisutnoj na likovnoj sceni.
Uz izložbu, sada već tradicionalno, osmislili smo program s gostovanjem Umjetničkog direktora 28. ljubljanskog biennala Božidara Zrinskog na kojem će biti predavanjem o Grafičkom biennalu u Ljubljani i hrvatskim umjetnicima. Potom će prema programu restauratorica Sandra Juranić iz HRZ u Zagrebu održati predavanje o restauraciji grafičkih listova iz fundusa GLUO. Na predavanju će biti govora, osim o restauraciji, o zaštiti i rukovanju s osjetljivom grafičkom građom na primjerima iz 18. i 19. stoljeća. Kontinuirano uz izložbu održavat će se grafičke radionice pod nazivom Grafika u pokretu. Radionice ovaj put izlaze iz tradicionalnog grafičkog medija i predstavljaju niz mogućih reproduktibilnih tehnika. Radovi će se koncepcijski oslanjati na matricu kao osnovu grafičkog medija, ali ona neće više biti tehnički, već konceptualni temelj radionice.
'Grafički biennale u Ljubljani prepoznatljiv je likovni događaj s dugom, neprekinutom tradicijom. Već prvi biennale 1955. godine zacrtao je smjernice razvoja i upisao Ljubljanu na svjetski grafički zemljovid. Provedeno je više manjih promjena, a zasigurno se najradikalnija promjena u organizaciji i konceptu razmišljanja o grafičkoj umjetnosti dogodila tek krajem devedesetih godina prošlog stoljeća. Bilo je to u razdoblju kada je Ljubljana organizacijom raznih međunarodnih izložbi (Manifesta 3) imala važnu ulogu u razvijanju moderne likovne umjetnosti u tom dijelu Europe.' Božidar Zrinski, iz predgovora kataloga
Igor Eškinja, Ivan Fijolić, Iva Kovač, Jelena Kovačević, Ana Lozica, Ines Matijević Cakić, Marko Tadić hrvatska je selekcija koja je izborom umjetničkog direktora biennala Božidara Zrinskog bila zastupljena u Ljubljani.
Riječ je o afirmiranim i nagrađivanim hrvatskim umjetnicima od kojih je većina završila Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu te I. Eškinja i M. Tadić Akademije u Veneciji i Firenzi. Po prvi puta u izboru prvog postava prestižne međunarodne izložbe sudjelovale su dvije osječke umjetnice J. Kovačević i I. Matijević Cakić što je bio i povod organiziranja izložbe u Osijeku.
'Ideja je i želja osječkih Dana grafike predstaviti hrvatske umjetnike i njihove radove s kojima su sudjelovali na 28. grafičkom biennalu u Ljubljani. Početak je to novog međunarodnog povezivanja i prepletanja informacija i umjetničkih iskustava. Umjetnici u Osijeku sudjeluju s još jednim posve novim umjetničkim djelom te time nude refleksiju svog rada i svojevrsni pogled u budućnost i razvoj vlastite kreativnosti. Izabrani umjetnici u Ljubljani su se predstavili u različitim galerijama koje su tvorile jedinstvenu liniju izložbenih prostora središnje izložbe 28. grafičkog biennala.' (iz predgovora kataloga)