U Umjetničkom paviljonu, u četvrtak, 16. lipnja s početkom u 20 sati, otvara se skupna izložba 'Nulta točka značenja. Nefunkcionalna, neprikazivačka, elementarna, eksperimentalna i konceptualna fotografija u Hrvatskoj'. U sklopu izložbe održat će se predavanja, radionice i stručna vodstva. Kustosice izložbe su Sandra Križić Roban, Ivana Hanaček i Irena Gessner. Izložba ostaje otvorena do 17. srpnja.
vrijeme: 16.06.2011. 20,00
mjesto: Zagreb: Akademija dramske umjetnosti
Cilj izložbe 'Nulta točka značenja. Nefunkcionalna, neprikazivačka, elementarna, eksperimentalna i konceptualna fotografija u Hrvatskoj' pokušaj je prikaza fotografije kao eksperimentalnog i istraživačkog medija usmjerenog propitivanju same prirode umjetnosti. Autori koji su se u određenom trenutku svog umjetničkog djelovanja odlučili posegnuti za fotoaparatom (ili su objašnjavali drugima što bi trebalo snimiti, ili pak jednostavno preuzimali – usvajali – tuđe fotografije) ne zanimaju se za tehničke mogućnosti medija ili samu kvalitetu snimka, već fotografiju smatraju vrstom koordinate koja funkcionira poput odjeka nekog događaja ili odsutnog umjetničkog rada, poput kanala kojim se posreduje konceptualizacija i realizacija određene umjetničke zamisli.
Sve navedeno svjedoči o promjenama u razumijevanju i tumačenju fotografije kao umjetnosti, osobito o promjenama načina njezina djelovanja, širenja područja interesa te načina posredovanja umjetničkih sadržaja, a na što su utjecale političke i društvene okolnosti od kasnih šezdesetih godina nadalje. Iz teksta Sandre Križić Roban
Popratni program:
Petak, 17. lipnja, 18 sati;
Predavanje 'Nakon čega nastupa djelo'
Bilješke o konceptualnom i dokumentarnom u suvremenoj fotografiji, Autor: Reinhard Braun (Camera Austria)
Reinhard Braun je kustos koji živi u Grazu (Austrija). Autor je brojnih publikacija i predavanja, a bavi se podučavanjem o suvremenoj umjetnosti i fotografiji. Od 2007. do 2010. bio je kustos za vizualne umjetnosti Steirischer Herbst festivala u Grazu. Od 2011. izdavač je časopisa Camera Austria International i izložbeni direktor Camera Austria u Grazu.
-
Subota, 18. lipnja, 10 do 13 sati
Akcija –'Energija kruga'
Voditeljica: Zlata Medak (Hrvatski fotosavez)
Lokacija: Umjetnički paviljon (prednje dvorište)
Utorak, 28 do. 30. lipnja,
Radionica 'Tijelo fotografa: tijelo – alat'
Autor i voditelj: Marko Ercegović
Što sve utječe na fotografiju koja nastaje?
Ako fotograf u ruci nosi aparat, njegovo se tijelo shvaća kao fotografski alat. Rezultat uvelike ovisi o smjeru u kojem se kreće noseći fotoaparat. Presudna je i činjenica koliko je visok, gdje je u jednom trenutku zakrenuo vrat i u koju ulicu je skrenuo fotografirajući. Kojom brzinom hoda? Da li da stane i čeka? Da li je pogledao dolje ili gore u presudnom trenutku? Da li čučnuti ili stajati? Ustati se, kad već sjedi? Drumom ili šumom? I kad je već pred nađenim prizorom, što znači i koliko je važna gesta saginjanja, savijanja leđa ili propinjanja na prste? Ili i jedno i drugo istovremeno? Odgovore o načinima na koje tijelom i njegovim kretnjama fotograf utječe na svoj rad tražimo u okviru radionice.
Sudjelovanje je potrebno najaviti u Hrvatski fotosavez najkasnije do petka, 24.lipnja na telefon 01 4848 793 ili na e-mail
predrag.bosnar@hztk.hr (Predrag Bosnar, tajnik Saveza).
Okupljanje prvog dana radionice je u 17 sati u izložbenom postavu u Umjetničkom paviljonu. Trodnevna besplatna radionica uključuje predavanje autora, individualno snimanje sudionika i diskusijsku grupu te konačno prezentaciju rezultata. Radionica je namijenjena za dob 20+, a broj sudionika je ograničen na 10. Za sudjelovanje je potrebno imati osobni fotoaparat (analogni, digitalni).
-
Subota, 2.srpnja, 17 sati
Susret s umjetnikom; Sandro Đukić
Susret s umjetnikom zamišljen je kao javni razgovor sa Sandrom Đukićem i razgled izložbe fokusiran na probleme fotografskog medija kojima je zaokupljen ovaj multimedijalni umjetnik. Sandro Đukić diplomirao je slikarstvo 1989. u klasi prof. Đure Sedera na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Pohađao klase Nam June Paika i Nan Hoover (1989.–1993.) i majstorski studij Nan Hoover (1993.–1994.) na Kunstakademie Düsseldorf. Studijski boravio u New Yorku 1990. (Reise Stipendium Kunstakademie Düsseldorf i Goethe-Institut), Reykjaviku (1992., DAAD, Islandic Colledge of Art, Workshop) i Plasyju (1994., Hermit Foundation, International interdisciplinary symposium Transparent Messenger). Njegovi radovi nalaze se u zbirkama: Museum am Joanneum, Graz; Galerija Marino Cettina, Umag; Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka.
-
Utorak, 21. i 28. lipnja , 5. i 12. srpnja, u 18 sati;
Stručno vodstvo Posjet izložbi u trajanju od 1 sat uz stručno vodstvo kustosica organiziran je besplatno za sve zainteresirane u navedenim terminima (nije potrebno najavljivati dolazak, osim u slučaju većih grupa).
Izložba je rezultat istraživanja kustosica u suradnji s umjetnicima: Boris Cvjetanović, Petar Dabac, Sandro Đukić, Igor Eškinja, Ivan Faktor, Tomislav Gotovac, Boris Greiner, Vlatka Horvat, Željko Jerman, David Maljković, Antun Maračić, Enes Midžić, Marijan Molnar, Ivan Posavec, Davor Sanvincenti, Edita Schubert, Mladen Stilinović, Slaven Tolj, Goran Trbuljak, Josip Vaništa, Mirjana Vodopija, Fedor Vučemilović.
-
U sklopu dokumentarnih filmskih i video priloga (uz biblioteku) posjetitelji mogu pogledati priloge iz ciklusa Fotografija u Hrvatskoj (nastali u produkciji HRT-a) o umjetnicima: Boris Cvjetanović, Petar Dabac, Željko Jerman, Antun Maračić, Ivan Posavec, Goran Trbuljak, Fedor Vučemilović. Najiskrenije zahvaljujemo Anamariji Ganza Habjan na pomoći oko ustupanja priloga. Ukupno trajanje priloga: 68:44 min. Osim toga, moći će se pogledati dio materijala koji su Leonida Kovač i Ana Opalić snimile o Editi Schubert.
Izložbu Hrvatskog fotosaveza 2011. umjesto kataloga pratit će tematski broj dvojezičnog časopisa za suvremena likovna zbivanja Život umjetnosti (89/2011.) u izdanju Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu. Broj će u cijelosti biti posvećen izložbi, a okupit će razgovore s autorima/umjetnicima čiji su radovi prezentirani na izložbi te teorijske i kritičke tekstove autora koncepcije izložbe i nekolicine pozvanih autora.
Kustosice su Sandra Križić Roban, Ivana Hanaček, Irena Gessner