Interaktivna tribina s međunarodnim gostima naziva 'Može li društvo usmjeravati znanstvena istraživanja' održava se u petak, 1. veljače, dok je dan nakon, 2. veljače rezerviran za video projekcije i umjetničku stranu znanosti. Oba događanja počinju u 18 sati, a održavaju se na istom mjestu, kafić Teatra &TD (SC, Savska 25). Ulaz je besplatan.
vrijeme: 01.02.2013.
mjesto: Zagreb: Kino Tuškanac, Muzej suvremene umjetnosti, Akademija dramske umjetnosti, Akademija likovnih umjetnosti; Rijeka: Molekula, Art-kino Croatia; Ljubljana: Slovenska kinoteka
Može li natjecanje u izradi aviona od papira pomoći društvu da napravi korak naprijed? A stvaranje duginih boja u epruveti? Kako popularno-znanstvene aktivnosti uopće služe široj zajednici? Gdje i kakvu ulogu mogu odigrati znanstveni centri i muzeji? Mogu li, znaju li i trebaju li znanstvenici objašnjavati zašto ih porezni obveznici plaćaju? Može li popularizacija znanosti u suradnji sa znanstvenicima potaknuti društvo na zdrav i kritički pristup razvoja zajednice? Kako se to radi u Europi, kako u regiji, a kako u Hrvatskoj?
Odgovore na gornja pitanja, primjere ljudske radoznalosti i konkretne prijedloge na temu 'znanost i grad' možete dobiti na već spomenuta dva događanja. Svratite na tribinu i aktivno se uključite u teme o kojima će govoriti:
- Dejan Vinković, astrofizičar, izvanredni profesor PMF, Sveučilište u Splitu, osnivač
Instituta sinergije znanosti i društva, Čakovec, Hrvatska;
- Livio Riboli Sasco, evolucijski biolog, poučava na znanstvenim studijima, suosnivač
Atelier des Jours àVenir, Pariz, Francuska;
- Irene Lapauente, fizičarka i plesačica, osnivačica
La Mandarina de Newton - kreativnog mjesta za susrete umjetnosti i znanosti, Barcelona, Španjolska;
- Paola Rodari, trenerica i konzultantica znanstvenih centara, projektna menadžerica na
Sissa Medialab, Trst, Italija;
- Nemanja Đorđević, slikar i matematičar, programski koordinator
Festivala nauke i autor Parka nauke, Beograd, Srbija;
- Jelena Filipaj, suvoditeljica projekta Znanstveno Edukativno Zabavnog (ZEZ) centara Zagreb/tvrtka
Aquis, Zagreb, Hrvatska
Moderator: Bojan Markičević, geofizičar, znanstveni komunikator i edukator, urednik
Znanost na eteru.
2.2. 2013. - Program s projekcijama odabranih filmova s međunarodnog natječaja te razgovor s inicijatorima i suradnicima na projektu 'Science of the city'. Science of the city #2 nastavak je projekta gdje se ljude potiče da promišljaju, propitkuju i predlažu rješenja za sredine u kojima žive i to u formi dvominutnog amaterskog filma. Pogledajte kako ljudi iz Francuske, Španjolske, Kolumbije... i Hrvatske predlažu rješenja i propituju o svojim gradovima. Pogledajte kako 3.b Splitske osnovne škole 'Manuš' na inicijativu učiteljice Ilijane Dominović postavlja znanstvena i tehnološka pitanja.
Specijalni gost subotnjeg programa je već spomenuta Irene Lapauente s kojom će se u neformalnoj atmosferi popričati o tome kako je baviti se popularizacijom znanosti, je li moguće živjeti od toga u jednoj zemlji kao što je Španjolska.