Preskočite na glavni sadržaj

'Ljepote grafičke umjetnosti' u Varaždinu

U prostoru varaždinske palače Sermage, u petak, 2. prosinca s početkom u 12 sati, otvara se izložba 'Ljepote grafičke umjetnosti' koja obuhvaća izbor najvrjednijih grafika iz fundusa Galerije starih i novih majstora Gradskog muzeja Varaždin. Izložba ostaje otvorena do 1. travnja 2012.
vrijeme: 02.12.2011. 12,00
mjesto: Amsterdam, Holland
url: http://www.idfa.nl/
U Zbirci slika, skulptura, grafika i crteža Galerije starih i novih majstora GMV-a nalazi se više od 2400 grafičkih listova i tridesetak mapa koji nisu izloženi u stalnom postavu te je napravljen izbor od gotovo stotinu najvrjednijih i okupljenih na izložbi pod naslovom Ljepote grafičke umjetnosti. Grafike su prispjele u Muzej ponajviše kao donacije uglednih obitelji s varaždinskoga područja (Leitner, Bombelles, Drašković, Pongratz, Jaccomini i drugi), a nekoć su se donosile s putovanja po Europi i krasile plemićke i građanske domove.

Na izložbi su zastupljena 53 grafička majstora koji su, najčešće na osnovi tuđih predložaka, izrađivali grafike u različitim tehnikama kao što su: drvorez, bakrorez, bakropis, punktiranje, litografija, mezzo- i akvatinta, a i u brojnim kombiniranim grafičkim tehnikama. Odabir obuhvaća grafičke listove otisnute uglavnom od ranog 17. do 19. stoljeća i ujedno predstavlja najjače grafičke radionice po europskim umjetničkim središtima: Amsterdamu, Beču, Parizu, Rimu i Veneciji.

Među majstorima grafičarima predstavljeni su: Cornelis Visscher, jedan od najznačajnijih predstavnika nizozemskog bakropisa, zatim francuski autori Thiboult Benoit, Joseph Vernet, Edmond Jeaurat i François Philipe Charpentier, koji se u grafičkom zanatu iskazao i kao izumitelj, te engleski novinski karikaturist James Gillray.


Među njemačkim majstorima su: Hans Burgkmair, autor mape 'Trijumf cara Maksimilijana', zatim Joseph Wagner, Elias Widemann i jedan od najpopularnijih grafičkih animalista Johann E. Ridinger te talijanski Giovanni B. Brustoloni, Canalettov suvremenik i najpoznatiji venecijanski grafičar svojega doba, Fabio Berardi i Luigi Rossini.

U galerijskoj zbirci nalaze se  i djela japanskih grafičara, od kojih će biti izložena dva drvoreza jednog od najpoznatijih japanskih majstora Kitagawe Utamara. Budući da su grafike prisutne i u brojnim tiskovinama, na izložbi će biti i djela Williama Ungera, ponajboljeg predstavnika reproduktivne grafike, koji je u drugoj polovici 19. stoljeća radio za velike izdavače poput Brockhausa, Herzela i Weigla.

Autorica stručne koncepcije i postava izložbe je Mirjana Dučakijević, muzejska savjetnica u varaždinskome muzeju.