Preskočite na glavni sadržaj

Kreativna Europa: Potpora za Novinarska partnerstva 2024. – Pluralizam (Rok: 14.2.2024.)

Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu (EACEA) je u okviru programa Kreativna Europa otvorila Poziv na dostavu prijedloga za Novinarska partnerstva s rokom za predaju projektnih prijedloga 14. veljače 2024. godine.
vrijeme: 31.10.2023. - 14.02.2024.
url: https://deskkultura.hr/

Potpora za Novinarsko partnerstvo provodi se u okviru Međusektorskog potprograma koji osim što obuhvaća djelovanja u svim kulturnim i kreativnim sektorima (uključujući i audiovizualni) kako bi se potaknula međusektorska suradnja i inovacije, obuhvaća djelovanja u sektoru informativnih medija. Unutar specifičnog cilja međusektorskog potprograma je jačanje raznolikog, neovisnog, slobodnog i pluralističkog medijskog okruženja, kvalitetnog novinarstva i medijske pismenosti čime se njeguju sloboda i umjetničko izražavanje, međukulturni dijalog i socijalna uključenost.
Neovisni mediji imaju ključnu i značajnu ulogu u društvu te doprinose poštivanju ključnih načela slobode i pluralizma medija te građanskog sudjelovanja.
Ovim pozivom omogućava se organizacijama s iskustvom u medijima da uspostave i distribuiraju sredstva informativnim medijskim subjektima u medijskim sektorima od posebne važnosti za demokraciju, kao što su lokalni i regionalni mediji, mediji zajednice, istraživačko novinarstvo ili mediji specijalizirani za vijesti od javnog interesa.
 

CILJ I AKTIVNOSTI

Europska komisija poziva organizacije/posrednike da uspostave namjenske programe financiranja u područjima informativnih medija od posebne važnosti za demokraciju i građansko sudjelovanje, tj. za koje je karakteristično da imaju ulogu u jačanju demokracije, oblikovanju javne rasprave i ostvarivanju koristi za svoju publiku i zajednice, umjesto da se usredotoče samo na dobit. Ti sektori posebno uključuju:
 

  • Lokalne i regionalne medije
  • Neovisno i istraživačko novinarstvo
  • ​Organizacije koje pružaju vijesti od javnog interesa/novinarstvo u javnoj službi (kao što su zajednica, pravno i građansko novinarstvo i mediji, povećanje transparentnosti o medijima).


Projektni prijedlozi obavezni se predložiti uspostavu programa financiranja namijenjenog drugim medijskim organizacijama, a sredstva mogu biti usmjerena na aktivnosti kojima se doprinosi transformaciji rada ciljanih skupina:

  • Inovacije u uredničkoj proizvodnji (na primjer formati, sadržaj), pokrivenost vijesti i modeli prihoda;
  • Poboljšanje distribucije i širenja vijesti;
  • Razvoj i uključivanje publike i strategije za izgradnju zajednice;
  • Razvoj tehničkih alata koji se primjenjuju na navedene teme;
  • Osposobljavanje o navedenim temama.


Programi financiranja moraju obuhvaćati najmanje četiri države članice EU-a i trebali bi biti usmjereni na područja s malim brojem vijesti i/ili medijskih tržišta u kojima je pluralizam pod pritiskom.


Dodatine informacije dostupne su na poveznici:
Desk Kreativne Europe - Ured Kultura RH