U Umjetničkom paviljonu u Zagrebu će, od 2. listopada 2014. do 8. veljače 2015., na izložbi 'Joan Miró: remek-djela iz Fundacije Maeght' hrvatskoj javnosti biti predstavljena djela slavnog katalonskog umjetnika koja se čuvaju u Fondation Maeght u Saint-Paul-de-Venceu. Službeno otvorenje izložbe za uzvanike održat će se 30. rujna i 1. listopada 2014.
vrijeme: 02.10.2014.
mjesto: Zagreb; Umjetnički paviljon, Trg kralja Tomislava 22

Izložbu u autorskoj koncepciji potpisuju direktor Fondation Maeght, Olivier Kaeppelin i ravnateljica Umjetničkog paviljona, Jasminka Poklečki Stošić, koji su za izložbu selektirali ukupno četrdesetak radova – slike (veliki formati ), skulpture (21 kom), litografije i tapiserije – pri čemu je poseban naglasak stavljen na skulpture. Miró, koji je prije svega poznat kao slikar, bio je i izvanredan kipar, a Fundacija Maeght je prva u svijetu po broju njegovih skulptura. Ima ih više od 150.
Izložba će omogućiti praćenje rođenja i evoluciju Miróovih izvanrednih skulptura nastalih u razdoblju od dva desetljeća- od ranih 1960.-ih godina prošloga stoljeća, kada se počeo ozbiljnije zanimati za ovaj oblik likovnog izražavanja, do samih početaka 1980.-ih. Iako je smatran članom nadrealističkog pokreta, Miró zapravo nikada nije predugo 'prijateljevao' s bilo kojim stilom, on nikada nije izdao svoju umjetničku autonomiju i kreativnost. Naprotiv, uvijek je težio novim izražajnim ciljevima kroz potpuno nove diskurse.
Opširnije…
'Sretan sam što se izložba predstavlja u Zagrebu, gdje je Miro već izlagao, ali nikada u ovolikom opsegu', rekao je na današnjoj konferenciji za novinare Olivier Kaeppelin, direktor Fundacije Maeght, koji uz ravnateljicu Umjetničkog paviljona potpisuje autorsku koncepciju izložbe.
Miro nas uvodi u čudesan svijet snova i neobičnih likova iz vremena njegovog djetinjstva, a posebno sam zadovoljan što je u Zagrebu i rijetko izlagana velika tapiserija koja izražava sve ono što je u središtu njegova rada, vitalnost, izražajnost boja i sposobnost da nas ponese, istaknuo je.

Među četrdesetak izloženih radova je čak 21 Miroova skulptura, kojih Fundacija Maeght ima najviše u svijetu. Na izložbi su skulpture predstavljene kroz razdoblje od dva desetljeća, od ranih šezdesetih, kada se počeo ozbiljnije zanimati za taj oblik likovnog izražavanja, do početka osamdesetih.
S obzirom na to da je Miro jedan od najvećih crtača modernog razdoblja 20. stoljeća, predstavljamo i njegove crteže, od svih velikih slikara tog vremena njegovi su radovi bili najživlji i najprovokativniji, rekao je Kaeppelin, ustvrdivši kako je on aktualan i danas, cijene njegovih djela rastu, a mnogi mladi umjetnici referiraju se na njegov rad.
Veza Miroa i Fundacije Maeght započela je sredinom 20. stoljeća, otkada je nezaobilazna kada je riječ o modernoj i suvremenoj umjetnosti - svjetske galerije i muzeji redovito posuđuju djela iz te fundacije kada priređuju izložbe Miroa, Matissa, Bonnarda, Caldera, Giacomettia, Braquea.
Po riječima Jasminke Poklečki Stošić, izložba u Umjetničkom paviljonu od prvog je trenutka osmišljena kao prožimanje dijaloga između Fundacije Maeght i slavnog umjetnika, te na vrlo suptilan način isprepliće priču o dvije osobe, Miroa i Aimea Maeghta, koji su, uz ostale, oblikovali umjetnost prošlog stoljeća.
Izvor: Hina, Umjetnički paviljon