Preskočite na glavni sadržaj

Ješa Denegri: Između prve i druge linije

Razgovor s Ješom Denegrijem vodit će Branko Franceschi u utorak, 30. svibnja, u 19 sati, u splitskoj Galeriji umjetnina. U sklopu razgovora bit će predstavljena treća knjiga na temu 'umjetnosti druge linije' koja u izdanju Instituta za istraživanje avangarde pod nazivom Prilozi za drugu liniju 3 objedinjuju likovne kritike, eseje i predgovore koje je Ješa Denegri napisao tijekom svoje bogate karijere.
vrijeme: 30.05.2017. 19 h
mjesto: Split, Galerija umjetnina, Ulica kralja Tomislava 15
url: https://www.galum.hr/izlozbe/

Ješa Denegri povjesničar umjetnosti, likovni kritičar i teoretičar, kustos, sveučilišni profesor, smatra se jednim od najistaknutijih profesionalaca u području vizualne umjetnosti i kulture te vodećim stručnjakom za povijesne avangarde i neo-avangardne pokrete XX stoljeća na području bivše Jugoslavije. Tvorac je sintagme „umjetnost druge linije“ koja ovo stvaralaštvo sažeto pozicionira unutra povijesnog konteksta i sustava likovnih umjetnosti u regiji i šire. Razgovor s Ješom Denegrijem krenut će od povijesnog razlikovanja umjetnosti druge linije i umjetničkog mainstreama, a obuhvatit će povezane kontekstualne, produkcijske, teorijske i praktične diskurse.
 
Ješa Jerko Denegri (Split, 1936.) studirao je povijest i zemljopis na Višoj pedagoškoj školi u Splitu od 1955. do 1958. godine. Povijest umjetnosti studirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu od 1954. do 1964. godine. Godine 1988. doktorirao je povijest suvremene umjetnosti na temu Umjetnost konstruktivnog pristupa: EXAT 51 i Nove tendencije. Od 1965. do 1989. radio je kao kustos Muzeja suvremene umjetnosti u Beogradu. Imenovan je izbornikom za jugoslavensku selekciju na Pariškim bijenalima 1971., 1976. i 1983. te na Venecijanskom bijenalu 1976. i 1982. Od 1990. do umirovljena predavao je povijest suvremene umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Član je međunarodnog organizacijskog odbora 1977. na Bijenalu mladih u Parizu. Jedan je od komesara međunarodne izložbe in situ u Muzeju moderne umjetnosti u Centru Pompidou u Parizu 1982. godine. Organizirao je mnogobrojne autorske izložbe. Glavni je urednik časopisa za suvremenu umjetnost Moment: časopis za vizualne medije, te je bio član uredništava i urednik časopisa Umetnost, Spot, Projekat. Član je međunarodnog udruženja likovnih kritičara AICA. Živi i radi u Beogradu.