Preskočite na glavni sadržaj

Jagoda Buić – retrospektiva u Splitu

Jagoda Buić – retrospektiva u Splitu
Izložba Jagode Buić organizira se, od 25. srpnja do 31. kolovoza, u Galeriji umjetnina Split. Nakon veoma uspješne prošlogodišnje, održane u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt, retrospektivna izložba Jagode Buić uvrštena je i u program kulturne manifestacije Splitsko ljeto.
vrijeme: 25.07.2011.
mjesto: Split; Galerija umjetnina Split, Ulica kralja Tomislava 15
url: http://www.galum.hr
Riječ je o projektu realiziranom u suradnji Muzeja za umjetnost i obrt i Galerije umjetnina Split, o jedinstvenoj prilici predstavljanja kompleksnog umjetničkog opusa Jagode Buić - Splićanke međunarodnog afirmana - njenom rodnom gradu,  nakon pauze duže od dvadeset godina.

Velika retrospektivna izložba Jagode Buić održana prošloga ljeta u MUO prikazala je trajanje ove izuzetne umjetničke osobnosti na domaćoj i inozemnoj umjetničkoj sceni, širinu i raznovrsnost njenog opusa te pružila poticaj daljnjim istraživanjima njenog umjetničkog habitusa. Ne zaobilazeći svestranost ove kostimografkinje, scenografkinje, pa i redateljice, a ponajprije tapiseristice, odabir djela za splitsku izložbu  prvenstveno je na tragu spomenutih nastojanja u kojima se ipak većim dijelom  rukovodilo željom da se naglase kretanja umjetničkih interesa Jagode Buić u zadnjih nekoliko godina. Zaokret prema materiji papira i kolažu kao tehnici predočit će reprezentativan odabir radova iz recentnog ciklusa Carta canta, a posjetitelji Galerije umjetnina Split moći će vidjeti i najnovije radove, nastale u proteklih nekoliko mjeseci.

'Provlačeći se labirintom tapiserija koje kao da su satkane od niti zlatnog runa iz Kolhide, osjećamo se poput davnih mitskih Jasonovih ratnika. Jagoda Buić oplovila je cijeli kulturni svijet, osvajajući ga svojim tkanjima, omatajući ga u svoje velove, zarobljujući promatrača u svoje zidine od tkanja. Pričajući povijest oblika i boja, s kojom živi u sebi i u prostoru svojeg sna, koju transponira u prostor prizora, kojega pronalaze njena djela.

Sloboda oblika ovih satkanih slika, reljefa i skulptura osvaja i odvodi od pojedinačnog povoda u vihor jedne nove stvarnosti, koja ima svoje početke i logični slijed sve do najnovijih ostvarenja koja se danas najčešće događaju u materijalu papira i kartona.

U ovom maštovitom i izvornom djelu nema slučaja. Ovo ukupno djelo je plod neprestanih studija oblika i njihovih preobrazbi, ujedno i najistaknutijih promjena koje se događaju na likovnoj sceni suvremenog svijeta. Jagoda Buić nije samo umjetnica trajno budna za duh vremena koji se događa likovnosti njezinog vremena. Moglo bi se kazati kako je svojom hrabrošću i asketskim odnosom prema čistoj likovnosti često prednjačila u proširivanju likovnog horizonta.

Govorimo li o likovnom opusu Jagode Buić, mi govorimo o najvišim dometima jedne samosvojne likovnosti koja u sebi ne skriva veze s likovnom starinom, ali isto tako ima širom rastvorena vrata i prema novom vremenu, u kojemu sudjeluje, prinoseći mu svoj doživljaj i svoju interpretaciju njegovog pluralizma, njegovih nedoumica i turbulencija. Ne kao usput, spominjem za kraj valovlje, preplete, pletere, brazde, boje, zidine, prolaze, otvore…sve su to otisci u prolazu Dalmacijom, Hrvatskom, Sredozemljem. Ili draga popudbina za jedan povratak ad limina…ishodištima.' Josip Botteri Dini