U Opatiji, u Umjetničkom paviljonu 'Juraj Šporer', u četvrtak, 14. srpnja, u 20 sati, otvara se izložba slikara i ilustratora Mladena Veže.
vrijeme: 14.07.2011. 20,00
mjesto: Opatija; Umjetnički paviljon "Juraj Šporer", Park Angiolina 1
'Brist, mjesto negdje na pola puta između Splita i Dubrovnika, bio je Vežina stalna inspiracija. Veža je Brist često gledao izvana, s vrleti Biokova, a doživljavao iznutra, iz uličica, maslinika, s isticanjem zdanja, a posebice župne crkve sv. Margarite. Veža se istinskim slikarskim senzibilitetom prepušta ugođaju trenutka podneblja, za čestice što ga čine, za delikatnost stanja osvojene ljepote. Prošetao je Veža i do drugih mjesta (primjerice Zagrebu se odužio nizom gvaševa još u godinama pred Drugi svjetski rat, a Pariz je pozdravio sjajnim ciklusom l950. godine.) no Brist je konstanta interesa.
Od širine pejsažnog Veža drugačijom dramaturgijom ulazi u interijere, ispunjene dragim stvarima, cvijećem. (...) Ipak poetika krajolika lajt motiv je Vežinog stvaralaštva.' Stanko Špoljarić
Na izložbi će biti predstavljeno 35 odabranih radova morskih pejsaža i mrtvih priroda. Radovi su posuđeni iz zbirki Mirne Sučić Veža i Martina Sučića.
Mladen Veža (Brist, 1916. - Zagreb, 2010.) Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu završio je 1937. u klasi profesora Vladimira Becića čiji je utjecaj, uz onaj Miroslava Kraljevića i Josipa Račića, vidljiv u njegovom prvotnom slikarskom izrazu. Po prvi puta, tek godinu nakon diplome, izlaže sa Slavkom Kopačem u zagrebačkom Salonu Urlich da bi već krajem godine sudjelovao na povijesnoj izložbi Pola vijeka hrvatske umjetnosti 1888.-1938. Postupno se okreće mrtvim prirodama i neposredno doživljenom dalmatinskom krajoliku, a u Parizu 1950. nastaje ciklus veduta izgrađen na prijašnjim slikarskim iskustvima. Sredinom pedesetih mijenja slikarski izričaj i sabirajući različite stilske ekspresije ostvaruje jedinstveni izraz karakterističnog grafizma i stilizacije. Šezdesetih godina započinje rad na velikom ciklusu 'Otisci iz djetinjstva'.
Bavio se i zidnim slikarstvom te ilustracijama knjiga i publikacija. Jedan je od inicijatora Zadruge likovnih umjetnika Hrvatske (LIKUM) na čijim je godišnjim izložbama redovito sudjelovao, te je jedan od osnivača Udruge likovnih umjetnika Hrvatske (ULUH). Dobitnik je mnogobrojnih priznanja i nagrada, poput nagrade Grigor Vitez (1973., 1981., 1990.) za najbolja likovna ostvarenja, nagrade Zlatno pero Beograda 1983., nagrade Ivana Brlić Mažuranić, 1990., nagrade Vladimir Nazor za životno djelo s područja slikarstva i primjenjenih umjetnosti 1993., Međunarodne nagrade za najljepšu slikovnicu svijeta IBBY, 1996. i druge.