U Galeriji Klovićevi dvori, u utorak, 8. ožujka s početkom u 19 sati, otvara se izložba 'Ilustracija u Hrvatskoj XIX. stoljeća'. Kustosica izložbe je mr.sc. Koraljka Jurčec Kos, a otvorena je do 3. travnja.
vrijeme: 08.03.2011. 19,00
mjesto: Zagreb; galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4

Prepoznavanje ilustracije kao likovne vrste, koja se u publikacijama osobito etablira upravo u XIX. stoljeću, zahvaljujući uvođenju tehnoloških inovacija u tiskarstvo, a koja ne predstavlja sekundarnu knjižničnu građu ili isključivo građu muzejskih povijesnih odjela, već se može smatrati vizualno atraktivnom građom dostatnom za samostalno predstavljanje publici, predstavlja istraživačko polazište za ovu izložbu.Ona će sadržati više od tri stotine knjiga, časopisa i ilustrativnih predložaka.
Opusi autora koji su ilustracijama opremali knjige i časopise u razdoblju druge polovine XIX.st. još uvijek su uglavnom neobrađeni, a sami autori često anonimni ili potpisani pseudonimom. Od oko 1840. godine, kad se preporodnim inicijativama i sadržajima iz nacionalne povijesti pridružuje jačanje hrvatskog građanskog staleža kroz povećanu potrebu za knjigama, časopisima, novinama, pa i zabavnom literaturom, te se sredinom XIX. st. osobito razvila tiskarska i nakladnička proizvodnja, prisutnost popularne i uporabne grafike u svakodnevnom životu koju čini i ilustrativni doprinos pojedinih crtača i grafičara, pa do oko 1900. g. kada se inicijalima kao ilustratori već potpisuju velikani hrvatske moderne kao Josip Račić, Menci Klement Crnčić ili Tomislav Krizman, predstavit ćemo rad važnih tiskara, grafičara, litografa i ilustratora u glavnim središtima književnog i kulturnog života kao što su primjerice Karlovac, Osijek, Varaždin i Zagreb.
Prijelaz iz XIX. u XX. stoljeće, je krajnja točka ovog izložbenog propitivanja izložbene kvalitete ilustrativnih elemenata u tadašnjim hrvatskim izdanjima knjiga, novina, časopisa i sitnog tiska. Složenost tumačenja i prezentacije unutar različitih zbirki srodne ilustrativne građe najbolje objašnjava pojam 'nepoznatog' blaga iz povijesnih zbirki muzeja i rijetkih izdanja iz pojedinih odjela knjižnica, koje ovom izložbom pokazuje svoje lice za široku publiku.
Više -
ovdje.