Selekcija hrvatskih video radova, prema izboru Darka Fritza, na programu je, 1. travnja, na
CologneOFF 2011 Festivalu, koji se održava u Arad Art Museum, Rumunjska. Sudjeluju filmovi Helene Bulaje, Vladislava Kneževića te Edite Pecotić.
vrijeme: 01.04.2011.
'Kako sadašnjost reflektira prošlost? Program video radova hrvatskih umjetnika povezuje upotreba dokumentarnih i arhivskih materijala kao primarnog građevnog bloka za novu kreaciju. Vladislav Knežević uzima arhivske fotografije iz ilustriranih zabavnih novina iz 1929. kao bazu za eksperimentalni animirani film 'Archero 29', stvarajući tako asocijativni no uznemirujući 'filmski dnevnik'. Globalni osjećaj svijeta u krizi čini se da prelazi iz 20. u 21. stoljeće.
Mechanicla Figures_Inspired by TESLA from Helena Bulaja on Vimeo.
Kratki video
Edite Pecotić 'Time to Go Home (Final Hour)' predstavlja putovanje praznim autobusom, rutom napuštenih autobusnih stajališta, koji je poput vizualne baze podataka sačinjene od osobne dnevne rutine putovanja u Londonu, gdje umjetnica povremeno živi. Video registracija dnevne rutine, sakupljene u strukturu koja liči na bazu podataka, dovodi bizarne arhive otvaranja i zatvaranja autobusnih vrata u novi cjelinu – metaforički refleksivni i poetski video prostor.
Istražujući subjektivna mišljenja i mitove o privatnom životu izumitelja Nikole Tesle (1856 – 1943), '
Mehaničke figure_inspirirane Teslom'
Helene Bulaje rekonstruiraju ideje i značenja njegovog javnog djelovanja. Serija kratkih filmova stvorena je korištenjem igranih filmova, dokumentarnih intervjua i video animacije koji su koristili nove interaktivne filmske tehnologije putem mobilnih telefona i Interneta, kao i tradicionalnu prezentaciju linearne naracije. Terry Gilliam, Andy Serkis, Laurie Anderson, Marina Abramović, Christopher Priest i Douglas Rushkoff govore o Tesli u filmu, osvajajući sadašnjost, prošlost i budućnost tehnološkog i društvenog razvoja, kojeg su inicirali neki Teslini izumi, kao npr. izmjenična struja i radio.' Darko Fritz