Na skupnoj izložbi 'A Real Work of Art – Art, Work, and Solidarity Structures' koja se otvara u srijedu, 2. rujna, u RAM galeriji u Oslu, sudjeluje i Fokus Grupa, umjetnički kolektiv iz Rijeke. Izložba ostaje otvorena do 20. rujna.
vrijeme: 02.09.2015.
mjesto: Oslo; RAM galerija, Kongensgate 3
Izložba je kustoski projekt Rene Raedle i Vladana Jeremića iz Beograda, umjetničkog tandema aktivnog u radu platforme Artleaks, a uz izložbu se održava i seminar Art Production in Restriction.
Izložba A Real Work of Art okuplja nekolicinu međunarodnih inicijativa okupljenih oko pitanja radnih uvjeta radnika/ica u kulturi i umjetničkih radnika i radnica, te predstavlja organizacije, publikacije i umjetničke radove.
Autori i autorice zastupljene su Corina L. Apostol (ArtLeaks), Federico Geller, Nikolay Oleynikov (Chto Delat?), Iulia Toma i Fokus Grupa.
Fokus Grupa predstavit će seriju crteža u nastajanju 'Pjevam da mi pođe vrijeme', koja se bavi političkim i/ili pravnim akcijama koju su umjetničke radnice i radnici poduzimali kako bi unaprijedili vlastite radne uvijete ili političke pozicije kroz dvadeseto stoljeće.
Iako živimo u vremenu kreativnih industrija, koje implicira pojavu novog proletarijata kulturnih radnika/ica, umjetnički rad ne smatra se ‘pravim’ radom. Umjetnici i kritičari podjednako njeguju utopijsku ideju umjetničke prakse kao forme oslobođenog, ne-otuđenog rada. Ipak, platforme poput Artleaksa i druge inicijative objavljuju ‘Priče s proizvodne trake’, da citiramo poznati naslov dramaturga Heinera Müllera. Radni uvjeti u globalnom umjetničkom sistemu, korporativizacija financiranja umjetnosti i prekarni životi umjetnika/ica, neplaćeni rad, problematični sponzori — svi ovi problemi sada muče svijet umjetnosti.
A Real Work of Art je manje o prezentaciji umjetničkih radova a više o organizaciji umjetničkih radnika/ica. ‘Sirovi materijal’ na izložbi sastoji se od iskustava umjetnika/ica što su se pokušali organizirati u udruženja koja promoviraju poboljšane radne uvjete za umjetnice i umjetnike. Takve su inicijative stare kao i radnički pokreti sami za koje se može reći da tvore osnovu današnjih pozicija i inicijativa. Umjetnice i umjetnici koji sudjeluju dijele važne ideje o umjetnosti i radu, organizacijskim strukturama i solidarnosti. Cilj izložbe je proizvesti privremeni ‘hot spot’ za ova pitanja — koji može biti koristan za Norveške umjetnike/ice i umjetničke organizacije koje se bore s rezovima u javnom financiranju i drugim faktorima koji utječu na uvjete za umjetnice i umjetnike danas.