Preskočite na glavni sadržaj

Faro(pi)s ugošćuje bosansko-hercegovačku selekciju

Faro(pi)s ugošćuje bosansko-hercegovačku selekciju
Galerija 'Moria' jedanaestu godinu za redom organizira festival suvremene književnosti Faro(pi)s, koji prerasta u sve značajniju književnu manifestaciju međunarodnog karaktera, sa osnovnom idejom sučeljavanja književnika sa čitalačkom publikom. Ovogodišnji Faro(pi)s održat će se od 21. do 23. kolovoza, u Starom Gradu na Hvaru.
 
vrijeme: 21.08.2012.
mjesto: Stari Grad na Hvaru
url: http://www.stari-grad-faros.hr/faropis-1.aspx
Posebnost ovogodišnjeg festivala je gostovanje bosansko-hercegovačke književne selekcije na čelu sa književnikom prof. dr. Zilhadom Ključaninom (Edin Kukavica, Naida Mujkić, Asmir Kujović, Damir Uzunović, Petrović, Admiral Mahić, Faruk Šehić, Isnam Taljić) dok je za hrvatsku selekciju zadužen književni kritičar i urednik Ervin Jahić (Daša Drndić, Ana Brnardić, Ivica Đikić, Ivan Herceg, Vladimir Stojsavljević, Dragan Pavelić, Tonko Maroević ).

Prve dvije večeri predviđeno je predstavljanje članova respektivnih selekcija dvije zemlje sa izborom iz njihovih djela, dok se treće večeri očekuje nastup gosta iznenađenja.

U srijedu, 22. kolovoza, u predivnom ambijentu Hektorovićeva Tvrdalja održat će se predstavljanje dva romana "Beš" i "Vjernik" autora Edina Urjana Kukavice, koje će predstaviti Tonko Maroević i Ervin Jahić.

Festival književnosti "Faro(pi)s" koji, zahvaljujući  direktoru festivala gospodinu Jovanu Brajoviću, već jedanaestu godinu u Starom Gradu na Hvaru okuplja književnu elitu ne samo Hrvatske, nego i regije pa i šire, zamišljen kao ljetna varijanta festivala književnosti FAK, koji je prvi književni festival na kojemu su se književnici - javno i neformalno - predstavljali javnosti osobno čitajući ulomke iz svojih knjiga. S druge strane, kako je riječ o otoku, važan aspekt ove manifestacije je doprinos decentralizaciji kulturnih sadržaja te približavanje književnosti i književnika publici i u izoliranim mjestima.

Tako su, među dvjestotinjak književnika koje je Faropis do sada ugostio svoje djelo predstavili: Dževad Karahasan, Miljenko Jergović, Ante Tomić, Boris Dežulović, Jurica Pavičić, Anna Davis,Ivana Sajko, Nial Griffits, Veljko Barbijeri, Renato Baretić, Simo Mraović, Borivoj Radaković, Admiral Mahić, Ivica Ivanišević, Tahir Mujičić, Slobodan Prosperov Novak, Đermano Senjanović, Ahmed Burić, Vladimir Arsenijević, Dubravko Jelačić Bužimski, Irfan Horozović, Ervin Jahić, Drago Štambuk, Velid Imamović, Džemaludin Latić, Srđan Dragojević, Daša Drndić, Emir Imamović Pirke,Gordaba Benić, i mnogi drugi...

Dakako da je pri odabiru mjesta za pokretanje ovakvog projekta velikog udjela imala i književna tradicija otoka Hvara, koju uprimjeruju dva najveća renesansna pisca ovih prostora, nakon Marka Marulića, Petra Hektorovića i Hanibala Lucića. Upravo u tom smislu treba spomenuti da tijekom tri dana kolovoza, domaćini Faro(pi)sa sa svojim gostima, iznova oživljavaju, ili, makar prizivaju u sjećanje hektorovićanske pučke razgovore, jer, bez obzira koja vrsta teksta ili djela da se predstavlja, atmosfera je uvijek ugodna i opuštena, čemu značajno doprinosi i neposredni kontakt između autora i publike. Ustvari, ta tri dana teško ih je izbjeći u malom gradu. Time se stvara ozračje pozitivne zasićenosti književnošću i cijeli grad živi s piscima, što je drugi veliki cilj, a ujedno i konkretna realizacija, Faro(pi)s-a.

Tragajući za vlastitim festivalskim modelom i okruženjem, s početka gostovanja pisaca nisu imala organiziranu formu nego se nepovezano, u stilu FAK-a, pozivalo i dovodilo pisce na otok, da bi se vrlo brzo potom koncept festivala iskristalizirao i veća se pažnja posvećuje tematskim večerima. Iako je koncepcijski riječ o festivalu na kojem književnici čitaju svoja djela, festival se ne ograničava samo na čitanje umjetničke proze i poezije, već se tu nađe mjesta i za kronike, eseje i drame. Novi koncept Faropisa za drugo desetljeće svog postojanja je svake godine predstaviti po jednu zemlju/gosta pa  tako započinjemo sa prvim nam susjedima Bosnom i Hercegovinom.
 
• preuzmi plakat s programom (pdf, 682 KB)