vrijeme: 16.05.2011.
mjesto: Zagreb
Autorica u
prvom svesku, koji je naslovljen 'Od antike do njemačke klasike', obrađuje sve važnije epohe i dramsko-poetičke tendencije i prezentira sve paradigmatske pojave u kazalištu i drami od Eshila i Sofokla preko srednjovjekovnih i ranonovovjekovnih dramskih oblika te Shakespearea i Corneillea do Lessinga, Goethea i Schillera.

U drugom svesku naslovljenom 'Od romantizma do danas' analizira formativno razdoblje u povijesti zapadnoeuropske građanske drame i kazališta, razmatrajući dramske opuse Kleista, Byrona, Hugoa, Shelleyja i Büchnera. Na primjeru Čehovljevih i Strindbergovih drama raščlanjuje problematiku obitelji i modele karizmatske osobnosti u kazalištu na prijelazu iz 19. u 20. stoljeća, a posebna poglavlja posvećuje apsurdističkom antiteatru Becketta i Ionesca te dramsko-poetičkom angažmanu Bertolta Brechta.
Riječ je o sveobuhvatnom projektu kulturološki ili književnoantropološki intoniranog istraživanja zapadnoeuropske drame i kazališta, o djelu zasnovanom na inovativnom konceptu koji polazi od toga da drama od svojih antičkih početaka pa sve do danas u osnovi prati preobrazbe koncepata identiteta.
Monografija je strukturirana kao pregled ključnih poetičkih strujanja i redateljskih koncepcija, anovum je interdisciplinarno motrište autoricekoja se u interpretaciji raznorodnog materijala poslužila iskustvima kulturne povijesti, semiotike, sociologije kulture, književne i kazališne teorije, povijesti mentaliteta i sl.
Erika Fischer-Lichte (Berlin, 1943) jedna od vodećih teatrologa današnjice. Profesorica je teatrologije na "Freie Universität" u Berlinu, ravnateljica tamošnjeg Teatrološkog instituta i predstojnica Njemačkoga semiotičkog društva. Objavila je 30-ak knjiga i 300-tinjak članaka, poglavito o semiotici kazališta.
Autorica će biti specijalna gošća ovogodišnjeg sajma knjiga u Puli, čija će središnja tema biti 'Književnost i kazalište'. (Disput)