Preskočite na glavni sadržaj

ArtSummerPalmižana: Izložba Ferdi Giardinija

Poznati talijanski kipar i dizajner Ferdi Giardini  izlaže svoje radove na Terasi Meneghello u Palmižani. Njegove skuplture i svjetleći objekti , s kojima je predstavljao i Italiju na 54. Biennalu u Veneciji, nalaze inspiraciju u prirodi, moru, flori i fauni, te zvjezdanom nebu.  Izložba je otvorena od 8. do 22. kolovoza.
vrijeme: 08.08.2013.
mjesto: Palmižana

Svečanost ujedinjena Hrvatske s Europom Ferdi Giardinni  je odlučio  proslaviti izložbom na  Palmižani kod bliskih prijatelja  s kojima ga vezu  brojne lijepe uspomene mladosti.

Palmižani i Hvaru  je  posvetio  svoj svjetleći objekt “ Mali i dugi otok”, 2012.

Ferdi Giardini iz Torina  poznat je talijanski kipar i dizajner.  

2011. predstavljao je Italiju na 54. Biennalu u Veneciji. Otkako zna za sebe voli eksperimentirati raznim materijalima, razgradjujući ih pa ponovo  stvarajući neku drugu  materiju  sa sasvim drugim kemijskim sastojcima. Poput velikih alkemičara u prošlosti stalno traga za novim tražeći tako neumorno svoj ”kamen mudrosti.”
 
Nekada je eksperimentirao polijevajući, mažući , natapajući  svoje skulpture kiselinama i najrazličitijim kemijskim tvarima, uništavajući im glatku površinu,  razbijajući materiju, dajući im  patinu prošlosti, poput  ostataka starih brodova koroziranih u moru, ili predmeta koji su proživjeli atomska razaranja. Kritičari su ih nazivali “arheologijom budućnosti”.

Onda  je to namjerno uništavanje materije i oblika zasitilo umjetnika .
1991. otkrio je pleksiglas, podatan, lagan, po želji proziran ili maglovit, po želji  preljevajući se u najživljim bojama sunčanog Mediterana. Materijal,  koji je mogao poprimiti sve  forme sveg živog u prirodi, a ostati futuristički i  čist. U rastopljenom stanju  iz njega su se  mogle oblikovati najapstraktnije organske forme samosvojstvenoga i novoga. Rastapao ga je na visokim temperaturama, dodavao i oduzimao neke nove kemijske primjese, obilazio razne tvornice i laboratorije, , mjesio rukama  oblikujuci i mijenjajući forme, istraživao puteve svjetlosnih snopova, lomove svjetlosti.  “Ferdi Giardini è un maestro d'orchestra, un cuoco: mette insieme gli elementi, i musicisti, gli ingredienti, e ci cucina una gustosissima sinfonia.” napisao je jedan kritičar.
Otkrio je svijet dizajna, mnoge njegove pleksiglasne skulpture su postale objekti svjetlosti koji primaju i rasiplju sunčev spektar. Struja je samo potpomogla  taj čarobni put svjetlosti koji je mijenjao prostore i prizore./ s raznim postajama  vremena, u različitim nagibima i pregibima forme.