Preskočite na glavni sadržaj

13. broj stručnog knjižničnog časopisa ‘Svezak’

'Svezak' je stručni časopis u kojem se objavljuju članci, stručni radovi, informacije, prikazi i obavijesti iz područja knjižničarstva, informacijskih znanosti ili kulture općenito. Tema ovogodišnjeg broja - 13. ‘Sveska’ je Predstavljanje knjižnice u javnosti.
 
vrijeme: 28.06.2011.
mjesto: Sisak
url: http://www.assitej.hr
Trinaesti broj stručnog knjižničnog časopisa ‘Svezak’ predstavljen je u Đurđevcu, na 29. godišnjoj skupštini Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja. Ovo  Društvo je jedno od rijetkih regionalnih knjižničarskih društava u Hrvatskoj koje je uspjelo održati kontinuitet aktivnog djelovanja i redovitog objavljivanja svog stručnog glasila, koje izlazi od 1999.

U oblikovanju ovog broja posebno su se angažirali članovi uredništva: Mira Barberić,  Tatjana Kreštan, Tina Gatalica, Marjana Janeš-Žulj, Vinka Jelić Balta,  Sanja Jozić, Luca Matić, Mirjana Milinović, Ilija Pejić, Silvija Perić, Anica Šabarić, Ana Škvarić i Ljiljana Vugrinec. Autor već prepoznatljivog dizajna naslovnice i ovaj put je Branko Šabarić.

Ovogodišnji broj ‘Sveska’ čija je tema Predstavljanje knjižnice u javnosti ukupno donosi čak 98 priloga iz svih vrsta knjižnica s područja Društva, ali i šire.

Pozornost privlači, na primjer, prilog o ‘event menadžmentu’ u teoriji i na primjeru Gradske knjižnice Zadar, čiji su autori sveučilišni profesori Zoran Mihanović, Nikša Alfirević i Jurica Pavičić. U njemu možete saznati kako funkcionira marketing i menadžment pri organizaciji posebnih događanja u knjižnici i zašto su navedeni primjeri dobre prakse upravo zadarske knjižnice.

Predsjednica Radne grupe za javno zagovaranje pri Hrvatskom knjižničarskom društvu Alemka Belan Simić napisala je prilog o aktivnostima HKD-a i kampanji ‘Imam pravo znati, imam pravo na knjižnicu’. U ovoj rubrici posvećenoj temi broja nalaze se i tri rada iz prakse, a njihove su autorice Tina Gatalica, Romana Horvat i Anica Šabarić.

Koprivnički knjižničari aktivno su sudjelovali na IFLA-inoj konferenciji u Gothenburgu 2010., a svoje dojmove s konferencije i spoznaje o švedskom knjižničarstvu iznijeli su u dva priloga u ovom ‘Svesku’. Preporučamo ih za čitanje jer njihove usporedbe upućuju na visok status hrvatskog knjižničarstva u svjetskim razmjerima.

Prilozi u ‘Svesku’ ponekad su jedini i/ili značajni izvori za knjižničare, ali i druge znanstvenike i istraživače koji se bave proučavanjem kulturnih tema, što pokazuje i publikacija nazvana ‘tiskarskim poduhvatom 2010. godine’ u knjižničarstvu, ali i općenito u kulturi regije - monografija o koprivničkoj knjižnici ‘Knjižnice i čitaonice grada Koprivnice 1650.-2010.: Spomenica Knjižnice i čitaonice "Fran Galović" Koprivnica’. U tekstu Krugovi koji se šire Ilija Pejić daje opširan prikaz knjige, a ako ste bar prelistali knjigu, uočit ćete brojne reference koje upućuju na priloge objavljene u ‘Svesku’.

Uz uobičajen pregled zavičajnog nakladništva u ovom su broju ‘Sveska’ napravljeni sumarni pregledi desetogodišnjeg razvoja nakladništva triju županija na području kojih djeluje Društvo. Još jedan koristan pregled koji obuhvaća stanje u knjižnicama Društva donosi Anica Šabarić, a sačinjen je prema digitalnom Vodiču kroz knjižnice Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja, objavljenom 2010. godine.

U povodu 65. rođendana počasnog člana Društva, dr. sc. Vladimira Strugara objavljen je intervju koji je oblikovao prof. Ilija Pejić. U toj prigodi prisjećamo se i vremena kada je dr. Strugar bio ministar MZOŠ-a i kada su školske knjižnice dobivale redovita sredstva za nabavu knjiga.

Recimo još da su izlazak 13. broja ‘Sveska’ pomogli gradovi Bjelovar i Koprivnica, te Bjelovarsko-bilogorska i Koprivničko-križevačka županija, te sponzori Point d.o.o. iz Varaždina, Knjižara  Šareni dućan iz Koprivnice i Tiskara Horvat iz Bjelovara. Zainteresirani mogu pročitati 'Svezak' i na mrežnoj stranici Društva (Zorka Renić)