U Gradskom muzeju Vukovar, u Galeriji Oranžerija, u četvrtak, 14. lipnja, otvara se izložba 'Tradicijsko ruho Slavonije i Baranje' iz Zbirke Etnografskog muzeja Split. Slavonija i Baranja na ovoj su izložbi predstavljene s 20-ak svečanih kompleta narodnih nošnji i svečanih oglavlja te pojedinačnih predmeta.
vrijeme: 14.06.2012. 12,00
mjesto: Vukovar; Gradski muzej Vukovar, Dvorac Eltz, Galerija Oranžerija

Raskoš veza, složenost tkanja, izbor motiva te način odijevanja tradicijskog ruha u nekoliko slojeva pokazuju izuzetnu raskoš i bogatstvo tradicijske kulture stvorenu izuzetnom vještinom i nevjerojatnom imaginacijom slavonskih i baranjskih vezilja i tkalja.
Etnografski muzej Split je prije dvije godine obilježio svoju 100. obljetnicu. Muzej koji prvenstveno čuva tradicijsku baštinu Dalmacije u svom fundusu sadrži izuzetno vrijedne zbirke narodnih nošnji i sa ostalih područja Hrvatske.
Iz svog bogatog fundusa kolege iz Etnografskog muzeja Split izdvojili su nekoliko narodnih nošnji koje su potekle s vukovarskog područja i 1996. godine poklonili ih Gradskom muzeju Vukovar koji je tada djelovao u progonstvu čime su potakli ponovno formiranje zbirke tradicijske kulture koja je u našem muzeju gotovo u cijelosti bila uništena u ratnim razaranjima.
Autorica izložbe: Maja Alujević, viši kustos Etnografskog muzeja u Splitu, voditeljica Zbirke nošnji kontinentalne Hrvatske, Slavonije i Baranje.
Izložbu prate dva bogato ilustrirana kataloga koji obrađuju svaki po jednu temu: jedan slavonske nošnje, drugi baranjske nošnje.