Nositelj manifestacije je Muzejski dokumentacijski centar (MDC) iz Zagreba na čiju se inicijativu Međunarodni dan muzeja u Hrvatskoj obilježava od 1980. godine, a ovogodišnjom temom Međunarodni savjet muzeja (ICOM) sa sjedištem u Parizu pozvao je muzeje da svojim programima potaknu sve slojeve društva na odgovorno korištenje prirodnih dobara i energije, promoviraju cjeloživotno učenje, istaknu važnost demokracije i načela pravednosti u društvu kao i razvijanja osjećaja pripadnosti zajednici i čovječanstvu.
Kako bi buduće generacije motivirali na promišljanje o kompleksnim društvenim izazovima današnjice te potaknuli razvoj kritičkoga mišljenja i osobne odgovornosti nužne za održivost, hrvatski muzeji organizirali su brojne obrazovne tematske izložbe i stručna vodstva, posjete arheološkim lokalitetima, radionice i susrete sa stručnjacima na kojima posjetitelji mogu postavljati pitanja kustosima, restauratorima i ravnateljima o svemu onome što se događa i radi u muzeju. Posebno su zanimljive
behind the scenes ture po muzejskim prostorima koji nisu posjetiteljima dostupni poput posjeta muzejskim čuvaonicama ili restauratorskim radionicama koje će građanima dati uvid u kompleksnost istraživanja, očuvanja i interpretacije bogate materijalne i nematerijalne baštine o kojoj muzeji skrbe.
S namjerom da skrene pažnju na važnost korištenja digitalnih igara i elemenata igri kao načina edukacije o baštini, Muzejski dokumentacijski centar u suradnji s Filozofskim fakultetom u Zagrebu organizira okrugli stol “Muzeji i baština u kontekstu digitalnih igara i igrifikacije”. Lošinjski muzej priredio je „Detektivski izazov“ u kojem će najmlađa publika putem mobilne aplikacije istražiti stalni postav palače Fritzi rješavanjem zagonetki i tragova, Dom Marina Držića u Dubrovniku organizira likovnu radionicu na kojoj će učenici interpretirati gradove u kojima je naš najveći komediograf boravio, a Muzeji Ivana Meštrovića pozivaju djecu da im se pridruže na lego radionici na kojoj će moći samostalno modelirati splitsku Galeriju Meštrović i crkvu Presvetog Otkupitelja u Otavicama.
Tehnički muzej Nikola Tesla organizira radionicu sadnje medonosnog bilja kroz koju će se sudionici educirati o važnosti biljaka i pčela, kako medonosnih tako i solitarnih, u životu čovjeka. Muzej Prigorja Sesvete poziva na šetnju kroz prošlost u vrijeme kad su radnici tvornice „Sljeme“ dobivali mnogobrojna svjetska priznanja za postignutu kvalitetu svojih proizvoda, Arheološki muzej u Splitu nudi upoznavanje s arheološkim svijetom na neobičan i interaktivan način kroz detektivsku radionicu “Sherlock u muzeju”, dok je Gradski muzej Virovitica pripremio stručna vodstva za posjetitelje svih dobnih skupina kroz „skrivena mjesta“ muzeja kao što su čuvaonice i knjižnica.
Muzej Domovinskog rata u Splitu izložbom „Strani dragovoljci u Domovinskom ratu“ skreće pažnju na fenomen koji je dulje vrijeme bio „izrezano sjećanje“ iz kolektivne memorije hrvatskog društva, Muzej grada Koprivnice izložbom „Od Danice do Jasenovca“ tematizira jedno od najsurovijih razdoblja novije hrvatske povijesti, dok će Muzej medicine i farmacije HAZU predstavljanjem kataloga izložbe "Naličje grada prije 100 godina” približiti javnosti zagrebačku stambenu bijedu u prvim desetljećima 20. stoljeća s naglaskom na tuberkulozu.
Zanimljiv program priredilo je i Narodni muzej Zadar koji će kroz izložbu i radionicu „Kustosov najdraži predmet“ otkriti građanima što sve muzej čuva, čime se njegovi djelatnici bave i koji su im predmeti najviše „prirasli srcu“ tijekom njihove profesionalne karijere.
Cjelokupni program obilježavanja Međunarodnog dana muzeja dostupan je na mrežnim stranicama Muzejskog dokumentacijskog centra.
Izvor: MDC