Preskočite na glavni sadržaj

Renata Poljak na Art Paris - u

Danas, 30. ožujka, u pariškom Grand Palais otvara se umjetnički sajam Art Paris koji okuplja više od 120 međunarodnih galerija s naglaskom na modernu i suvremenu umjetnosti uz predstavljanje ekskluzivnih umjetničkih projekata. Renata Poljak u Grand Palaisu izlaže svoj novi video rad pod nazivom 'Love Story'.
vrijeme: 30.03.2011.
mjesto: Virovitica, Orahovica, Slatina, Suhopolje, Pitomača
url: http://www.kazalistevirovitica.hr/
Photo - video instalacija 'Love Story' – izvedena je u kolaboraciji sa Francoise Akinosho i galerijom Ernst Hilger iz Beča, a nastaje za vrijeme umjetničinog boravaka na rezidenciji u Amerci (Art Omi, Gent, New York) prošlo ljeto.

 
U video radu 'Love Story' vidimo ženu i muškarca, snimljenih u profilu pod svijetlima vatrometa. Prizor je u montaži usporen, a romantična svijetla koja kreiraju atmosferu evociraju osjećaj ljubavi. Video se koristi 'filmskim jezikom' da opiše  'ljubavnu priču'.

Nakon nekog vremena idilične slike, scena se ponovo otvara  sa istim glumcima i istim vatrometom. Radi se o istom filmskom materijalu - ali koji je sada u montaži 'obrnut': i vatromet se urušava, kao da 'pada' na glave zaljubljenog para, sve brže i brže. Ritam i glazba su ubrzani, i daju potpuno obrnuti dojam - evocirajući svađu između para.
 
Renata Poljak vizualna je umjetnica rođena 1974. u Splitu. Njen rad uključuje različite medije: fotografiju, neonske instalacije, video i film. Diplomirala u Splitu 1997. kao profesorica likovne kulture, postdiplomski studij završava na Likovnoj akademiji École Régionale des Beaux-Arts u Nantesu, Francuska. Sudjelovala je u 'artist-in-residence' programima u New Yorku, San Franciscu, Beču i Parizu. Njeni su radovi izlagani u sklopu međunarodnih izložbi i programa, i dobitnica je brojnih nagrada, uključujući nagradu za kratki film Golden Black Box Short Award na berlinskom festivalu Balkan Black Box Festival, i godišnju nagradu Ženskog umjetničkog centra Elektra u Zagrebu.
www.renatapoljak.com