Preskočite na glavni sadržaj

Proslava 60. obljetnice osnutka i predanog rada Hrvatske knjižnice za slijepe

Svečanim programom i dodjelom nagrada 18. travnja obilježena je 60. obljetnica osnutka Hrvatske knjižnice za slijepe, koja svojim djelovanjem širi i jača spoznaju da knjižnične usluge za osobe s teškoćama pri čitanju standardnog tiska trebaju biti pristupačne, raznovrsne, kvalitetne te u skladu s dosezima suvremenih komunikacijskih tehnologija.
vrijeme: 18.04.2025. -
mjesto: Zagreb
url: https://min-kulture.gov.hr/

Uz zahvale i čestitke ravnateljici Karolini Zlatar Radigović, svim sadašnjim i bivšim djelatnicima knjižnice, koji su svojim trudom i entuzijazmom gradili tu ustanovu, partnerima i donatorima koji su pomogli u njezinu rastu, ali prije svega korisnicima koji joj daju smisao, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek istaknula je kako je današnja proslava potvrda snage solidarnosti, važnosti pisane riječi, znanja i nepokolebljive volje svih onih koji se trude da svi izvori informacija i znanja ne budu privilegij, već pravo dostupna svima.

Posebne čestitke ministrica je uputila suosnivaču knjižnice, Hrvatskom savezu slijepih, na aktivnostima koje promiču uvažavanje slijepih  i slabovidnih osoba u Hrvatskoj, kao i ovogodišnjim dobitnicima godišnjeg priznanja za doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba „Antun Lastrić“, kojega Hrvatska knjižnica za slijepe dodjeljuje od 2018. godine. „Danas ne slavimo samo 60 godina postojanja Hrvatske knjižnice za slijepe, već i druge važne obljetnice: 25 godina otkako je postala javna ustanova u kulturi, 60 godina izlaženja časopisa Izbor, 50 godina časopisa Žena te desetljeće posudbe kroz digitalnu knjižnicu“, podsjetila je ministrica dodavši da su to svjedočanstva kontinuiranog rasta, prilagodbe i neumornog zalaganja za dostupnost knjige i znanja onima kojima je to najpotrebnije. Podsjetila je kako Ministarstvo kulture i medija prepoznaje važnost poticanja specifične nakladničke djelatnosti Hrvatske knjižnice za slijepe, koju kontinuirano podupire, kao i ulaganje u opremu i prostor, stvarajući uvjete za proizvodnju raznovrsnih sadržaja - zvučnih knjiga, knjiga na brajici, knjiga u strojno čitljivim oblicima te časopisa.

„Knjižnične usluge za osobe s teškoćama pri čitanju standardnog tiska trebaju biti aktualne, raznovrsne, kvalitetne te u skladu s dosezima suvremenih komunikacijskih tehnologija.“, naglasila je ministrica te izrazila zadovoljstvo time što Hrvatska knjižnica za slijepe, ne samo da uspješno ide u korak s vremenom, već i provodi inovacije u prilagodbi sadržaja osobama s teškoćama čitanja standardnog tiska.

Ministrica je također podsjetila na izniman rad Tiflološkog muzeja u Zagrebu, jedinstvene muzejske ustanove ovog tipa u Europi koji upoznaje društvenu zajednicu sa svijetom osoba oštećena vida i omogućava aktivno uključivanje osoba s invaliditetom u muzejske aktivnosti. „Zajedno s Hrvatskom knjižnicom za slijepe, Tiflološki muzej predstavlja svojevrsnu sinergiju nastojanja da svaka osoba ima mogućnost pristupa umjetničkom djelu, ali u prvom redu, predstavlja simbol uključenosti, kulture i dostojanstva“, dodala je ministrica.

Uz najavu dokumentarnog film redatelja Marija Kovača, koji donosi priču o hrvatskoj knjižnici za slijepe i ljudima koji su joj dali dušu, ministrica se osvrnula na osobiti doprinos redatelja radu Kazališta slijepih i slabovidnih Novi život, kazavši kako ono svjedoči koliko je važno omogućiti osobama s invaliditetom da u punini izraze svoju kreativnost i da sudjeluju u kulturi i umjetnosti.

Ministrica je dodala kako je u mandatu ove Vlade pokrenut poseban program potpore koji omogućuju pristup i dostupnost kulturnih sadržaja za osobe s invaliditetom i djecu i mlade s teškoćama u razvoju, želeći na takav otvoriti kulturne ustanove svim našim sugrađanima.
Uz ministricu kulture i medija dr. sc. Ninu Obuljen Koržinek prisutnima su se obratili ravnateljica Hrvatske knjižnice za slijepe Karolina Zlatar Radigović, voditeljica Odjela za knjigu, vizualnu umjetnost, muzeje i baštinu u Gradskom uredu za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba Maja Petrić i dobitnik priznanja „Antun Lastrić“ za 2022. godinu Pero Pažin.

Dobitnici godišnjeg priznanja za doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba „Antun Lastrić“ za 2025. godinu su  Čitateljski klub „Šišmiš“ Udruge slijepih Koprivničko - križevačke županije i tiflografičarka u brajičnoj tiskari Hrvatske knjižnice za slijepe te autorica brojnih taktilnih ilustracija Gordana Raguž Vodenac, kojoj je priznanje dodijeljeno posthumno.

Galerija fotografija