U četvrtak, 22. svibnja, u 18 sati, u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu, održat će se promocija romana 'Dvostruka igra - Lažni profil' autorice Rosie Kugli - važnog i aktualnog djela koje se nalazi u središtu nacionalne javnozdravstvene kampanje 'Mentalno zdravlje djece i mladih u digitalnom okruženju', koju provode Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske i Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
vrijeme: 22.05.2025. -
mjesto: Zagreb
Roman tematizira ključne izazove odrastanja u digitalnom svijetu: ovisnost o društvenim mrežama, emocionalnu manipulaciju, osjećaj nepripadanja, lažne identitete i borbu za samoprihvaćanje. Kroz likove i priču, roman pruža mladima prostor za identifikaciju, dok odraslima nudi uvid u stvarnost s kojom se mnogi tinejdžeri svakodnevno suočavaju.
O knjizi, kampanji i važnosti otvorenog dijaloga o društvenim mrežama i mentalnom zdravlju govorit će:
🔹 prof. Magdalena Mrčela, urednica romana
🔹 dr. Ana Puljak, voditeljica je Službe za javno zdravstvo Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” i recenzentica romana
🔹 prof. dr. sc. Mirjana Kujundžić Tiljak, ravnateljica Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“
🔹 Tin Pongrac, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje
🔹 dr. Lana Žaja, doktorica informacijskih i komunikacijskih znanosti
🔹 prof. Klara Majetić, magistra informacijskih znanosti i edukacije hrvatskog jezika i književnosti
🔹 prof. Alen Orlić, prof. hrvatskog jezika i književnosti, mag. educ. mentor
Rosie Kugli, autorica poznata po angažiranim romanima za mlade, kroz svoje djelo ne nudi gotove odgovore, ali otvara pitanja. Roman
„Dvostruka igra - Lažni profil“ je njezina treća knjiga koja je postala dio javnozdravstvene kampanje.
"Djeca i mladi danas ne žive samo u stvarnom, nego i u virtualnom svijetu Ako ih želimo razumjeti, moramo s njima komunicirati tamo gdje oni jesu - i kroz kanale koje prepoznaju. Knjiga može biti jedan od tih kanala." - poručuje autorica.
U vremenu kada više od 50.000 djece i mladih u Hrvatskoj pati od ozbiljnih psihičkih teškoća, važno je stvarati prostore razumijevanja, edukacije i otvorenog razgovora. Kada se književnost, struka i zajednica povežu, nastaje moćan alat za promjenu. Upravo to Rosie Kugli već godinama gradi - knjigama koje ne ostavljaju publiku ravnodušnom, već je pozivaju na razmišljanje, razumijevanje i djelovanje.