Predstavljanje jedinstvenog audio vizualnog projekta 'Topografije mogućeg' održat će se 17. siječnja, u 19 sati, u dvorani Gorgona Muzeja za suvremenu umjetnost. Uz prisustvo umjetnika, tom će prigodom biti predstavljeni svi video radovi osmišljeni posebno za Treći program Hrvatske radiotelevizije (HRT-HTV3).
vrijeme: 17.01.2023. -
mjesto: Zagreb
Riječ je o novoj suradnji HRT-a sa suvremenim hrvatskim umjetnicima koji su, posebno za Treći program stvorili 21 jednominutni film i 10 kratkih animacija različitih estetika i tehnika koji na svojevrstan način ocrtavaju presjek nove medijske umjetnosti u Hrvatskoj.
Više o samom projektu:
Prvi signal pušten u eter današnjeg HTV3 bile su kratki trosekundni animirani jingleovi naših renomiranih animatora. Obilježavajući ove sezone deset godina Trećeg, na tragu te prve suradnje, HRT iznova otvara svoj medijski prostor suvremenoj umjetničkoj sceni i od domaćih autora naručuje niz jednominutnih filmova i kraćih animacija. Izbornik umjetnika i radova, redatelj i medijski umjetnik Vladislav Knežević, naziva ih pomalo borgesovski, „Topografije mogućeg” stvarajući time slobodni teritorij za neku novu kartografiju vizualnih estetika kroz koje se, možda i više nego u bilo kojem drugom mediju, danas ocrtava duh epohe. Time se ujedno HRT iznova pozicionira kao partner suvremene medijske scene, kao što je to dosad već bio kroz brojne druge projekte (poput emisija Videodrom, Amimavizija, Transfer, Nove kolekcije, Animatik i dr.).
Radovi koji predstavljaju svojevrsne intervencije u program i pomiču granice percepcije, izvedeni su u različitim tehnikama, originalnih autorskih estetika i rukopisa, a među njihovim autorima su neka od najznačajnijih imena današnje medijske scene. Oslanjaju se i poigravaju višeslojnim kontekstom što ga HRT kao medij omogućuje; od tradicije koju baštinimo još od pionira naše video umjetnosti (Galeta, Iveković, Martinis, Trbuljak, Deković), preko EXAT-a, Gorgone, Novih tendencija, Zagrebačke škole animiranog filma, Muzičkog bijenala, konceptualne umjetnosti sedamdesetih, GEFF -a , hrvatske filmske avangarde, do suvremenih umjetničkih praksi i filmskih umjetnika, animatora i eksperimentatora od kojih koji mnogi danas imaju velik ugled i izvan granica Hrvatske i Europe.
Malo se u kojem mediju danas tako precizno ocrtava odnos tehnologije, umjetnosti i društva kao što je to u fuziji filma, videa i digitalne umjetnost. No za razliku od banalnosti prolaznoga, vidljivim u kratkotrajnim Reelsima svakodnevice na zaslonima naših pametnih telefona, HRT stvara posve novu i neočekivanu umjetničku kolekciju čiji su galerijski zidovi upravi naši ekrani; podsjetnici na moć slike i moć kreacije.