prijava: 20.7.2025.
Realizaciji ovogodišnjeg praktikuma pridružili su se Institut za suvremenu umjetnost i hrvatski ogranak AICA-e, a završna izložba bit će održana u prosincu 2025. u sklopu izuzetno posjećenog sajma suvremene umjetnosti
Art Zagreb, koji od samih početaka prati i podržava ovaj program.
Ovogodišnje izdanje fokusira se na
promišljanje dijaloga između povijesti umjetnosti i suvremene umjetničke prakse. Polaznici će obraditi jedan relevantan umjetničko-povijesni tekst - poput prošlogodišnjeg primjera Heinricha Wölfflina - te u dijalogu s kolegama, umjetnicima i kustosima osmisliti i realizirati izložbeni koncept inspiriran analiziranim tekstom. Cilj je potaknuti dublje razumijevanje teorijskog nasljeđa struke te njegovu moguću aktualizaciju i reinterpretaciju kroz suvremene umjetničke prakse.
Povijest umjetnosti humanistička je disciplina koja koristi spoznaje filozofije, povijesti, sociologije, psihologije, antropologije, političkih znanosti, kao i tehničkih i prirodnih znanosti. Ona interpretira civilizacijska postignuća - arhitekturu, urbanizam, vizualne umjetnosti - rekonstruirajući njihova povijesna značenja i vrijednosti. No može li povjesničar umjetnosti ponuditi relevantnu i artikuliranu evaluaciju suvremenog umjetničkog djela? Ili je ta uloga prešla u ruke kustosa i likovnih kritičara?
Postavljamo pitanja: Imaju li povjesničari umjetnosti danas funkciju interpretatora i posrednika između muzeja, tržišta i publike? Je li moguće vratiti autoritet prosudbe - poput onoga kakav su imali Wilhelm Bode ili Bernard Berenson - u vrijeme algoritamski oblikovanih mišljenja i pasivnog konzumiranja sadržaja? Može li analiza poznavatelja još uvijek biti temelj oblikovanja izložbenog narativa?
Kroz
organizaciju i produkciju skupne izložbe suvremene umjetnosti, polaznici će imati priliku primijeniti teorijska znanja u kontekstu suvremene hrvatske umjetnosti, interpretirati klasične i moderne umjetničko-povijesne tekstove u odnosu na suvremenu produkciju, aktivno sudjelovati u svim fazama pripreme izložbe - od istraživanja i konceptualizacije do postava i promocije.
Prijave su otvorene do
20. srpnja 2025.
Sudjelovanje je
besplatno, u slučaju većeg broja prijava prednost imaju članovi DPUH-a
Molimo zainteresirane da putem online obrasca dostave osnovne podatke, kratak životopis te odgovore na nekoliko pitanja
https://forms.gle/fzn3tfX9QzTtPkri8
Sastanci praktikuma održavat će se
online od rujna do prosinca 2025., uz nekoliko susreta u živo u Zagrebu u prosincu (detaljan raspored bit će dogovoren sa sudionicima)
Organizator: Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske
Partneri: Art Zagreb 2025, Institut za suvremenu umjetnost, AICA Hrvatska