U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu ovoga je ljeta moguće vidjeti izložbu posvećenu hrvatskom Leonardu da Vinciju, upoznati se sa stvaralaštvom Ane Katarine Zrinski, Silvija Strahimira Kranjčevića ili Antuna Branka Šimića te doznati više o 84 sata koji su obilježili suvremenu hrvatsku povijest, a odigrali su se u kolovozu 1995. godine.
mjesto: Zagreb
Sve pobrojeno se može vidjeti u sklopu triju izložaba koje će tijekom ljeta biti postavljene u predvorju knjižnice:
Faust Vrančić - hrvatski Leonardo da Vinci,
Obljetničarski velikani i velike obljetnice i
Sjećanja jedne nacije: 30 godina od vojno-redarstvene operacije „Oluja“.
Izložba na panoima
Faust Vrančić - hrvatski Leonardo da Vinci, priređena povodom 410. obljetnice objave njegova kapitalna djela Machinae novae, a može se razgledati do 25. srpnja. Poznat kao osebujan hrvatski humanist, diplomat i biskup, Faust Vrančić bio je prije svega vizionar i nadasve svestran renesansni čovjek, utjelovljenje pojma homo universalis.
Tijekom života djelovao je kao izumitelj, konstruktor, tehnički pisac i leksikograf, a bavio se i filozofijom, književnošću te historiografijom. Zbog toga ga se u literaturi često naziva
hrvatskim Leonardom da Vincijem.
Od 21. srpnja do 20. kolovoza može se pogledati izložba
Obljetničarski velikani i velike obljetnice posvećenu obilježavanju značajnih obljetnica istaknutih osoba, djela i događaja iz hrvatske književne i kulturne povijesti.
Izložba donosi pregled života i stvaralaštva istaknutih pojedinaca čije obljetnice obilježavamo 2025. godine, poput Ane Katarine Zrinski, Baltazara Adama Krčelića i Ivana Belostenca, ali i suvremenijih književnih velikana kao što su Silvije Strahimir Kranjčević, Dragutin Domjanić, Ivan Kozarac i Antun Branko Šimić. Pregledom njihova djelovanja prikazan je kontinuitet hrvatskoga jezika i književnosti od ranoga novovjekovlja do 20. stoljeća.
Poseban naglasak stavljen je na kulturnopovijesni kontekst: izložba ističe 1100. obljetnicu Hrvatskoga Kraljevstva kroz prizmu glagoljaštva kao i 190 godina od početka izlaženja Gajevih Novina horvatskih i Danice horvatske.
Treća izložba koja će se ovoga ljeta moći razgledati u NSK nosi naziv
Sjećanja jedne nacije: 30 godina od vojno-redarstvene operacije Oluja, a posvećena je ključnom trenutku u Domovinskom ratu i prekretnici u borbi za slobodu i neovisnost Hrvatske.
Izložba donosi odabranu knjižnu građu iz fonda Knjižnice, osobito iz Zbrke knjižnične građe o Domovinskom ratu, arhivske snimke Hrvatske radiotelevizije i memorabilije privatnih kolekcionara.
Izložene knjige iz Zbirke knjižnične građe o Domovinskom ratu prikazuju povijesne, vojne, političke i društvene analize VRO Oluja, ali i svjedočanstva i živote njenih sudionika. Naslovnice dnevnih novina iz spremišta Knjižnice daju sliku o odjeku, brzini i efikasnosti ovog vojnog podviga, a memorabilije privatnih kolekcionara koji su nam ustupili svoje predmete za izložbu kreiraju i osobnu sliku tog burnog vremena.
Izložba će se moći razgledati u malome predvorju Knjižnice od 28. srpnja do 18. kolovoza.