Tehnički muzej Nikola Tesla obilježava u petak, 27. studenog, 70. godišnjicu osnutka svečanim otvorenjem izložbe 'Utopija i stvarnost - 70 godina planiranja i velikih očekivanja' koja podsjeća na prostorne nedaće Muzeja koje ga prate od samih početaka.
vrijeme: 27.12.2024. -
mjesto: Zagreb
Muzej je osnovan u poslijeratnim godinama kada je pod krilaticom „Tehnika narodu!“ tek trebalo izgraditi moderno socijalističko društvo, a jedan od utopijskih projekata bio je i „Grad tehnike“ Marijana Haberlea, projektanta privremene velesajamske gradnje kompleksa u Savskoj, u čijem je manjem dijelu bio smješten je Tehnički muzej.
Sam prostor nije bio dostatan za velike planove za prostorni razvoj koji su se dodatno urušili sa slabljenjem ideološke potke. Zaštićeni je spomenik kulture RH, no njegova prostorna nedostatnost i neadekvatnost u smislu čuvanja i izlaganja muzejske građe sve više dolazi do izražaja. "Današnje stanje iziskuje uređenje i modernizaciju postojećih zgrada i infrastrukture, ali i promišljanje alternativnih rješenja u budućnosti", ističu iz Muzeja.
Izložba uz genezu tog arhitektonskog kompleksa predstavlja nerealizirane projekte prostornog razvoja muzeja te aktualni projekt revitalizacije i uređenja postojećih hala. Prvi put se izlažu originalni nacrti i skice proširenja Zagrebačkog velesajma, „Grada tehnike“ i projekata proširenja Tehničkog muzeja Marijana Haberlea.
Izlošci dolaze iz fundusa Hrvatskog muzeja arhitekture HAZU, Tehničkog muzeja Nikola Tesla, Državnog arhiva u Zagrebu i Hrvatskog državnog arhiva, a autorice i kustosice izložbe su Tamara Bjažić Klarin i Kosjenka Laszlo Klemar.
Uz 70. obljetnicu i izložbe o akvizicijama i radu Muzeja
"Utopija i stvarnost" otvara se u izložbenoj dvorani, a istovremeno u hali A na prvom katu mogu se pogledati nove izložbe "Iz svakodnevnice u baštinu - akvizicije Tehničkog muzeja Nikola Tesla 2017.—2024." i "Što smo radili 1954.—2024. - iz muzejske dokumentacije".
Izložba akvizicija predstavlja odabrane predmete koje je Muzej otkupio ili dobio na dar, njih 176 od prikupljenih 2822 u proteklih osam godina, a izloženi su i predmeti koje je doniralo stotinjak pojedinaca, ustanova i tvrtki.
"Iako nastojimo pribaviti predmete u što boljem stanju, to nije uvijek moguće. Predmeti koje prikupljamo najčešće su se svakodnevno upotrebljavali u proizvodnji, kućanstvima, na cestama i u različitim radnim okruženjima te nose na sebi biljege te upotrebe, života. Zaštita je provedena (samo) konzervatorsko-restauratorskim čišćenjem, a eventualni postupak restauracije provest će se ako budu izloženi u stalnom postavu", napominju iz Muzeja.
Izložba "Što smo radili 1954.-2024. - iz muzejske dokumentacije" donosi pregled muzejskog rada u proteklih 70 godina, utemeljen na muzejskoj fototeci, hemeroteci, zbirci plakata, knjigama dojmova, statistici posjeta te zbirci nagrada i priznanja.
Statistički dio podsjetit će kako je Muzej od otvaranja za javnost 1963. imao 6.579.816 posjetitelja, 4540 edukativnih programa, 75.844 stručnih vodstava, a plakati na dio od 519 realiziranih izložbi.
O povijesti muzeja svjedoče isječci iz novina, o uspjesima priznanja i nagrade, a kao posebna zanimljivost izdvajaju se odabrane poruke iz knjiga dojmova posjetitelja.
Izložba "Utopija i stvarnost - 70 godina planiranja i velikih očekivanja" otvorena je do 23. veljače, a druge dvije do 31. ožujka. (Hina)