Preskočite na glavni sadržaj

Mrtve prirode - izložba Dalibora Stošića u Splitu

U sklopu programa ovogodišnjeg Splitskog ljeta u srijedu, 25. srpnja, u 19.30 sati, u Galeriji Meštrović otvorit će se izložba skulptura priznatog splitsko-zagrebačkog umjetnika Dalibora Stošića pod nazivom Mrtve prirode. Akademski kipar Stošić predstavlja svoj novi skulptorski opus kojim na prvi pogled mijenja dosadašnji izričaj svoga stvaralaštva. Izložba će se moći razgledati do 2. rujna o.g.
 
vrijeme: 25.07.2012.
mjesto: Split, Galerija Meštrović
url: http://www.splitsko-ljeto.hr/

Kiparske intervencije i asambaži, nove su tehnike s kojima Stošić dojmljivo 'ogoljuje' umjetničku fikciju i svojim umjetničkim izričajem razotkriva pojam egzistencije umjetničkog djela kao takvog.

Izložbom prevladava ogledalo konotirano neobaroknim pozlaćenim okvirom. Osim životinjskih oblika u okvirima su i raspukline hrastova tkiva. Stošićevi radovi nose simbolične naslove kao što su metamorfoze, cvjetovi zla, crveno i crno, korijen, stranac, kardinali, rekvijem, u potrazi za izgubljenim vremenom, smrt u Veneciji, ohlađene glave i druge. U spomenute okvire kombiniranom tehnikom Stošić je uspio složiti takvu vrst izložbe za koju ističe da je to pokušaj prikazivanja arhaičnog, odnosno esencijalnog u stvarima.

Izložbu će otvoriti Berislav Šipuš, zamjenik ministrice kulture Republike Hrvatske, a o Stošiću i njegovoj umjetnosti govorit će Tonka Alujević, spisateljica i kolumnistica iz Splita, Anita Zlomislić, povjesničarka umjetnosti te Andro Krstulović Opara, ravnatelj  Muzeja Ivana Meštrovića koji je ujedno i kustos izložbe u Splitu.

Mrtve prirode, začudni su i vrlo karakterni asamblaži „mrtvih“ prepariranih dijelova tijela animalnog podrijetla pri čemu se dvijetisuće godina stara hrastovina konzervirana u mulju drevnog Panonskog mora, nedavno pronađena te umjetničkom obradom uokvirena recikliranim masivnim baroknim okvirima čini življom i dinamičnijom od rogovlja koje stošićevski „muzealizirano“ „počiva“ na uokvirenom finom baršunu. Taj paradoks umrtvljene mrtve prirode je uznemirujući te upućuje na dublja promišljanja o egzistenciji uopće.

Izložbu prati katalog, izdan u suradnji s Modernom galerijom u Zagrebu, kojemu je uvodni tekst napisala povjesničarka umjetnosti Leonida Kovač. Majstorske fotografije izradio je umjetnički fotograf Fedor Vučemilović. Postav izložbe je oblikovala dizajnerica Lea Aviani. Autor i producent filma koji je sastavni dio izložbe i koji prikazuje Stošića pri radu i nastajanje ovdje izloženih djela je Andro Krstulović Opara a snimatelj i montažer je Milan Latković, diplomirani dizajner vizualnih komunikacija.

Dalibor Stošić rođen je 1958. godine u Splitu. 1963. odlazi u Pariz gdje pohađa licej Colbert. 1983. diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. 1987. diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. 1988. godine radi kao asistent Dušana Džamonje. Na Umjetničkoj akademiji u Splitu zapošljava se 2000. godine, a 2003. prelazi u Zagreb na ALU gdje radi u svojstvu izvanrednog profesora. 2010. izlazi monografija Dalibor Stošić autora Gilberta Perleina i Vinka Srhoja. (SLJ)