Preskočite na glavni sadržaj

Mnoštvo hrvatskih naslova na Europskom filmskom festivalu Crossing Europe u Austriji

Dvadeset i drugo izdanje festivala održat će se od 29. travnja do 4. svibnja u Linzu, a u raznim se sekcijama prikazuje čak osam hrvatskih filmova, uključujući manjinske koprodukcije. Hrvatski filmovi natječu se u tri kategorije: igrani, dokumentarni i film za mlade.
vrijeme: 29.04.2025. - 04.05.2025.
mjesto: Austrija

U konkurenciji igranog filma prikazuje se film Filipa Peruzovića Dobra djeca koji je nastao u koprodukciji s Francuskom. Scenaristi su Filip Peruzović i Nikolina Bogdanović, producentica je Tena Gojić (Dinaridi film), a koproducent Kevin Billy (Rikikiki Film). Prošle godine osvojio je nagradu na Festivalu istočnoeuropskog filma Cottbus. Priča istražuje obiteljske odnose između brata (Filip Šovagović) i sestre (Nina Violić) nakon smrti majke.
 
Fiume o Morte! redatelja i scenarista Igora Bezinovića natječe se u dokumentarnoj kategoriji. Producenti filma su Tibor Keser Vanja Jambrović (Restart), a koproducenti Marina GumziErica Barbiani Lucia Candelpergher iz kuća Nosorogi (Slovenija) i Videomante (Italija). Ove godine film je osvojio dvije nagrade na Međunarodnom filmskom festivalu u Rotterdamu, a u filmu Riječani prepričavaju bizarnu priču o 16-mjesečnoj okupaciji njihovog grada 1919. godine od strane talijanskog pjesnika Gabrielea D’Annunzija.
 
Natjecateljska kategorija YAAAS! prikazuje filmove mladih europskih filmaša u sklopu YAAAS! programa za mlade, koji radi na poboljšanju filmskog obrazovanja i prilika za mlade. Dugometražni igrani film Zečji nasip redatelja Čejena Černića Čanaka, scenarista Tomislava Zajeca i producentice Ankice Jurić Tilić (Kinorama) nastao je u koprodukciji s kućama Tremora (Litva) i Perfo Production (Slovenija) s koproducentima Alešom Pavlin i Ievom Norviliene. Film je prošle godine bio prikazan na Berlinalu, a prati zabranjenu ljubav u selu uz rijeku koja prijeti poplavom gdje mladi prijatelji obnavljaju ljubavnu vezu iz djetinjstva.
 
U istoj kategoriji natječe se i islandski film Kad svane dan redatelja i scenarista Rúnara Rúnarssona, nastao u koprodukciji Islanda, Nizozemske, Hrvatske i Francuske. Koprodukcijska kuća je zagrebačka MP produkcija, a koproducent Igor Nola. Prošle godine film se prikazivao na prestižnom festivalu u Cannesu, a donosi dramu o neobičnom prijateljstvu i ljubavi između dvije tugujuće mlade žene.
 
Osim natjecateljskog programa, hrvatski filmovi sudjeluju i u tri revijalna programa: Europska dokumentarna panorama, Europska specijalna panorama te Arhitektura i društvo.
 
U Europskoj dokumentarnoj panorami prikazat će se film Pod sretnom zvijezdom slovačkog redatelja Pétera Kerekesa, nastao u koprodukciji Italije, Slovačke, Češke, Austrije i Hrvatske. Producentice su Erica Barbiani, koja je napisala scenarij skupa s redateljem, i Lucia Candelpergher (Videomante), a koproducenti Péter Kerekes (Péter Kerekes Films), Vanja Jambrović i Tibor Keser (Restart), Mischief Films (Austrija) i Artcam Films (Češka). Film donosi priču o talijanskoj astrologinji Luciani i problemima njenih klijenata na humorističan način.
 
Zbog nominacija za nagradu publike MIOB IN SHORTS na Festivalu istočnoeuropskog filma Cottbus, dva hrvatska filma bit će prikazana u Specijalnoj europskoj panorami. Espi Ivana Grgura je kratkometražni film o promjeni spola iz producentske kuće Eclectica i producentica Tine Tišljar i Ree Rajčić. Višestruko nagrađivani animirani film Obiteljski portret Lee Vidaković producenta Draška Ivezića iz Adriatic Animation-a nastao je u francuskoj i srpskoj koprodukciji (Vivement Lundi! i Biberche) s  koproducentima Jean-Françoisom Le Corre te Nikolinom Vučetić Zečević, i prikazuje jedan nepredvidiv obiteljski posjet u periodu raspada Austro-Ugarske.
 
Zatim, program Arhitektura i društvo donosi dokumentarne filmove koji se bave unutarnjim motivacijama i strašću svojih protagonista - prvenstveno arhitekata i drugih čiji se osobni portreti prikazuju na velikom platnu. Višestruko nagrađivani dugometražni film Vitić pleše režirao je Boris Bakal, koji je napisao scenarij s Martinom Semenčićem, a producirali su ga Boris BakalAdrijana PrugovečkiTibor Keser Ivan Kelava iz Multimedijalne umjetničke organizacije Bacači sjenki. Film prikazuje zagrebački neboder arhitekta Ivana Vitića, simbol moderne hrvatske arhitekture, koji je prepušten propadanju, kroz priče stanara zarobljenih između birokracije i osobnih sukoba.
 
Više o festivalu može se pronaći na poveznici.
 
Izvor: HAVC