Preskočite na glavni sadržaj

Mestno gledališče ljubljansko s predstavom 'Družinski parlament' gostuje u 'Kerempuhu'

U sklopu ciklusa 'Kazalište bez granica', koji podrazumijeva međunarodnu suradnju unutar uže i šire regije s istaknutim kazališnim kućama, 7. ožujka, u 20 sati u Satiričkom kazalištu 'Kerempuh' gostuje Mestno gledališče ljubljansko s predstavom 'Družinski parlament' katalonske dramatičarke, scenaristice i redateljice Cristine Clemente.
vrijeme: 07.03.2017. 20 h
mjesto: Zagreb; Satiričko kazalište Kerempuh, Ilica 31
url: http://www.kazalistekerempuh.hr/

Ovo gostovanje nastavak je vrlo uspješne “Kerempuhove“  suradnje s jednim od ponajboljih slovenskih kazališta koja je započela 2014. godine. Ljubljanska publika već je imala prilike vidjeti tri „Kerempuhova“ naslova: „Živio Harms! Čuda postoje“ (izbor iz djela Daniila Harmsa) u režiji Aleksandra Popovskog, autorski projekt Olivera Frljića „Jazavac u Kerempuhu“ i predstavu „Maratonci trče počasni krug“ u režiji Ive Milošević.
 
Mestno gledališče ljubljansko uzvratilo je predstavama „Ukroćena goropadnica“ Williama Shakespearea u režiji Anje Suša, „Prevarama“ Jere Ivanc u režiji Jake Ivanca i predstavom „Komad plastike“ u režiji Primoža Ekarta.
 
U predstavi „Družinski parlament“ pred nama je obitelj s dva odrasla djeteta (Lena Hribar i Jernej Gašperin). Roditelji (Tanja Dimitrievska i Jožef Ropoša) već se od nekada pedantno brinu da se odgoj i sistem organizacije života unutar obitelji odvijaju u skladu s načelima demokracije.  Imaju svoj ustav, zakone, poreze, ukratko, funkcioniraju kao država u malom.
 
Stvari se počinju zaplitati kad se kći nenadano više ne slaže s ustaljenim sistemom i počne provoditi promjene. Njeni zahtjevi prouzroče lavinu neočekivanih događaja.
 
Autorica se iznimno duhovito poigrava s predlošcima komplikacija unutar suvremenih parlamentarnih demokracija. Kriza, mjere štednje, osobni interesi, karijerizam, lobiranja, korupcija predrasude, konzervativnost…
 
Redatelj predstave je Primož Ekart, prevoditeljica i dramaturginja Alenka Klabus Vesel, scenograf Damir Leventič, kostimografkinja Belinda Radulović, autor glazbe Davor Herceg, savjetnik za pokret Sebastjan Starič, oblikovatelj svjetla Boštjan Kos, lektorica Maja Cerar.
 
U predstavi igraju  Lena Hribar,  Jernej Gašperin, Jožef Ropoša, Tanja Dimitrievska i Domen Valič.
 
27. ožujka u 19,30 sati Satiričko kazalište Kerempuh uzvratno gostuje u Mestnom gledališču ljubljanskom s predstavom „Jedan sluga, dva gospodara“ R. Beana u režiji Vite Taufera te u adaptaciji i dramatizaciji Dore Delbianco.
 
Predstava će biti prevođena.