Turin School of Development organizira MA za svjetsku baštinu i razvojne kulturne projekte. Studij se održava od 15. listopada 2012. do 14. listopada 2013. Prvi rok prijave je 3. lipanj, a zaključni 2. rujan.
prijava: 03.06.2012
mjesto: Torino, Italija
Program je namijenjen:
- djelatnicima / stručnjacima u javnom ili privatnom sektoru, UN agencijama, fondacijama organizacijama civilnog društva;
- nedavno diplomiranima iz razvijenih zemalja i zemalja u razvoju;
- stručnjacima koji su već uključeni u kulturne projekte ili su zainteresirani za oblikovanje i upravljanje posebnim projektima;
- osobama koji rade na lokacijama svjetske baštine i srodnim područjima, ili su za njih zainteresirani.
Za sudjelovanje potrebno je imati sveučilišnu diplomu (minimalno tri godine studija) te tečno znati engleski jezik. Kandidati trebaju popuniti prijavnicu i poslati je online. Za kandidate koji ne mogu sami snositi troškove školarine, dostupne su stipendije, u omjeru 25%, 50%, 75% i iznimno 85% od ukupnog iznosa. Školarina za 2012 – 2013. iznosi 8000 €. Kriteriji za dodjelu stipendije: materijalno stanje kandidata, profesionalni profil, kapacitet za implementaciju projekta te važnost projekta za program studija.
Program nudi solidne temelje iz kulturne ekonomije, polazeći od vrijednosnog lanca kulturnih i prirodnih resursa. Detaljno istražuje ekonomske, društvene, institucionalne i pravne okolnosti koje reguliraju različite kategorije baštine, omogućujući promatranje njihovog učinka. Također, naglasak stavlja na strateško upravljanje i upravljanje projektima za očuvanje i promociju lokacija na UNESCO-voj zaštićenoj listi, kroz pripremu planova upravljanja i projekata.
Specifičnost programa jest da omogućuje studentima da rade na pripremi projekata, da iste implementiraju po završetku studija, te multidisciplinarni pristup predmetu, pokrivajući teoriju i praksu kulturne ekonomije, međunarodni okvir upravljanja kulturnom baštinom, lokalnim nasljeđem, kulturnim vrijednostima i oblikom projekta.
Program je podijeljenu 3 osnovna ciklusa. Prvi ciklus oblikovan je kao učenje na daljinu, uz podršku tutora. Drugi ciklus je učenje licem-u-lice, koji se odvija u Torinu, Italija, na International Training Centre of the ILO. Treći ciklus predstavlja istraživanje i studiranje tijekom kojeg studenti mogu pohađati staž, te finaliziraju projekt.
Modul 1 – učenje na daljinu
Modul 2 – kultura i ekonomski razvoj
Modul 3 – upravljanje projektom na području kulture
Modul 4 – kulturni sektor i kreativne industrije
Modul 5 – alati za strateško planiranje i evaluaciju
Modul 6 – istraživanje i studiranje od kuće
Studijski program odvija se uz pomoć međunarodno priznatih profesora, uključujući: profesor Santagata sa Sveučilišta u Torinu, profesor David Throsby sa Sveučilišta Macquarie, profesor Allen Scott sa UCLA, profesor Andy Pratt s Kings College, profesor Françoise Benhamou sa Sveučilišta Paris III, profesor Xavier Greffe sa Sveučilišta Paris I-Sorbonne te profesor Anheier sa Sveučilišta Heidelberg.
Kontakt:
worldheritage@itcilo.org
tel: +39 011 6936945