Preskočite na glavni sadržaj

Labin: Izložba 'Drugačije nego SADA'

U Gradskoj galeriji Labin, u četvrtak, 30. lipnja, u 19 sati, otvara se izložba 'Drugačije nego SADA' na kojoj izlažu zagrebački umjetnici Natalija Škalić, Josipa Štefanec, Ivan Tudek, Iva Vraneković i Ivana Vulić. Izložba ostaje otvorena do 31. srpnja.
vrijeme: 30.06.2011. 19,00
mjesto: Zagreb: Filozofski fakultet, Booksa, Profil Megastore, Studentski centar, British Council
Rijeka: Filozofski fakultet, Narodna čitaonica, Sveučilišna knjižnica
url: http://www.festival-price.profil.hr
Kreativna djelatnost kojom se bavimo određuje nas, baš kao što je i ona određena nama. Lakomislenici kažu tako. Ja volim vjernost bumeranga.
Neupitno je da su umjetnici receptori koji reagiraju na podražaje. Ulaženje u oblast u kojem nas naš kreativni artefakt  počinje izobličavati, mijenjati naš pogled i smjer, područje je koje nas zanima. To je ona mogućnost svakog kreativnog artefakta da izmjeni stvarnost. Taj kreativni artefakt proizveden je u stvarnosti. On je stvarnost sama i želi je uništiti – negirati.  To je njegova potencija, snaga na entu.
 

Mogućnost se uvijek nalazi u budućnosti, uvijek korak ispred stvarnosti, upravo zato što se mogućnost pokazuje momentalno u kreativnom začetku našeg djelovanja. Ona je tu postavljena prije ičega i ostaje nakon, a sve između, naš je pokušaj. Određeno djelo kreativnog čina nastaje u stvarnosti koja sada u sebi sadrži mogućnost detekcije i snagu kormila za budući potez. Ono u toj fazi na sva zvona obznanjuje da sadrži mogućnost.

Mogućnosti za nešto nalaze se u tom artefaktu koji ih sadrži u sebi kao klicu. Kreativni artefakt je ambalaža stvarnosti, a ona je ambalaža mogućnosti. Stvarnost postoji samo radi mogućnosti.

'Drugačije nego SADA' neupitno je usklik, progovor i zahtjev mogućnosti same. To veliko SADA postoji samo radi mogućnosti. Osvrnem li se na sam početak teksta počinjem biti siguran samo u prvi dio rečenice. Jedina svrha naših umjetničkih artefakata je da stvore sljedeći trenutak, da nas bace naprijed, barem da ukažu na smjer. To je  mogućnost koja se živi. Kreativni artefakti imaju osobine bumeranga; s njima smo bačeni naprijed kako bi se vratili na to isto mjesto i izmjenili ga. Okus mogućnosti uvijek je malo ispred, ona je izvan nas, a naši umjetnički artefakti umjetne su ekstenzije koje su naš poziv na mogućnost. Taj čin nas određuje i usmjerava. (Ivan Tudek)

Izložba, koja ostaje otvorena do 31. srpnja, posvećena je umjetnici Ivi Vraneković (1983.-2011.).