Preskočite na glavni sadržaj

Izložba Mitra Matića u Malom Lošinju

U petak, 4. svibnja, u 19 sati, u malološinjskoj Galeriji Fritzy, otvara se izložba 'Prije skoka' umjetnika Mitra Matića. Izložba ostaje otvorena do 9. lipnja.
vrijeme: 04.05.2012. 19,00
mjesto: Mali Lošinj; Galerija Fritzy
url: http://www.muzej.losinj.hr
U ciklusu 'Prije skoka' Matić zadržava interes za rubne pojave s potencijalom transgresije. Ekvivalent za suton- smiraj dana pronalazi u stanju svijesti koje prethodi utonuću u san, u polusnu- smiraju uma kada je teško odvojiti fikciju od stvarnosti. Prateći pojedince neposredno prije njihova skoka u svijet snova Matić zatječe prizore potpune opuštenosti i bespomoćnosti, klonula tijela i bezizražajna lica koja daju naslutiti da je smiraj blizu.


Mrljasti i točkasti potezi kista koji vibriraju na platnima 'Interpretacija' u ciklusu 'Prije skoka' dobivaju na važnosti. Iako potez postaje temeljni oblikovni element ciklusa, Matićev poentilizam ne pravi razliku u tretmanu motiva i pozadine. Poput zaštitnog filma, jedinstvena struktura poteza prevučena je preko čitavog platna što rezultira izjednačavanjem svega prikazanog i relativizacijom motiva. Postaje jasno da potez, ali i boja u kojoj se potez materijalizira, nisu u funkciji gradnje motiva, nego u funkciji gradnje konteksta, posredovanja mentalnog stanja i stvaranja aure sna.

Mitar Matić rođen je 1981. godine u Rijeci. Nakon završene Srednje škole za primijenjenu umjetnost i dizajn u Rijeci, upisuje Umjetničku akademiju Sveučilišta u Splitu (smjer slikarstvo) gdje je diplomirao 2005. godine, u klasi profesora Gorkog Žuvele. Član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika Rijeke i Zagreba, a kroz proteklih šest godina izlagao je na šest samostalnih izložbi.