Preskočite na glavni sadržaj

ZagrebDox: Nesvakidašnje priče u Biografskom Doxu

Program Biografski Dox ovogodišnjeg Međunarodnog festivala dokumentarnog filma ZagrebDox, donosi šest filmova s nesvakidašnjim pogledom na živote osebujnih pojedinaca, od najbliže Goebbelsove suradnice koja ne osjeća kajanje do istaknutog neonacista koji otkriva da je podrijetlom Židov.
vrijeme: 26.02.2017.
mjesto: Zagreb; Kaptol Boutique Cinema, Nova Ves 17
url: http://www.zagrebdox.net

Film "Njemački život" četvorice autora, Christiana Kronesa, Olafa Müllera, Rolanda Schrotthofera i Floriana Weigensamera, donosi prvi i posljednji intervju s Brunhildom Pomsel, tajnicom i stenografkinjom zloglasnog Josepha Goebbelsa. Pomsel je intervju dala u svojoj 105. godini, a umrla je prije nekoliko dana u 106. godini.
 
"Uz jasan izostanak kajanja, ona priznaje da je radila u samom središtu nacističke propagandne mašinerije, odrađujući zadatke poput umanjivanja statističkih podataka o poginulim vojnicima i preuveličavajući informacije o broju Njemica koje su silovali pripadnici Crvene armije, a svoje radno mjesto opisuje kao 'bilo koji drugi posao'", ističe se u najavi ZagrebDoxa.
 
Još jedan nacist, ali onaj suvremeni, tema je filma Sama Blaira i Josepha Martina film "Ne reci nikome", koji portretira Csanada Szegedija, člana ekstremističke konzervativne stranke Jobbik u Mađarskoj i osnivača Mađarske garde, paravojnog krila te stranke.
 
Na vrhuncu svoje političke karijere Szegedi otkriva desetljetnu dobro čuvanu tajnu svoje obitelji da su roditelji njegove majke bili Židovi. Nakon prvotnog šoka mladi političar započinje osobnu preobrazbu, na putu od uvjerenog antisemita do ortodoksnog Židova.
 
"Povremeno zabrinjavajući, ali i inspirativan, film 'Ne reci nikome' preispituje teška pitanja poput identiteta, transformacije i vjere", napominje se u najavi programa.
 
Španjolski redatelj Marco Del Fiol, koji posljednjih deset godina snima suvremene svjetske umjetnike, na ZagrebDoxu se predstavlja filmom "Međuprostor - Marina Abramović i Brazil", posvećenom još jednoj duhovnoj avanturi te proslavljene umjetnice.
 
Film ju prati na putovanju u Brazil, gdje je u potrazi za duhovnim iscjeljenjem - u brazilskoj prašumi susreće se s iscjeliteljima i mudracima, te uz pomoć tretmana, duhovnih rituala i šamanskih procesa otkriva granice između umjetnosti i duhovnosti.
 
"Kombinirajući duhovni triler i film ceste, dokumentarac donosi dosad nezabilježen pristup intimnom kreativnom procesu jedne od najvažnijih umjetnica našeg doba", napominje se.
 
Dokumentarni film "Para povrh rijeke" Filipa Remunde i Roberta Kichhoffa kroz apsurdne, duhovite, dijelom i tragične životne priče triju iznimno nadarenih vremešnih džezista, propituje prolaznost slave.
 
Portret Dominica Wilcoxa, umjetnika, izumitelja i dizajnera koji u potrazi za novim idejama obično i svakidašnje pretvara u iznenađujuće, začudno i provokativno, donosi film "Izmišljanje normalnog" britanskog autora Liama Saint-Pierrea. Film je osvojio nagrade za najbolji dokumentarac na festivalima kratkometražnog filma u New Yorku i Berlinu.
 
O tome kako je slava umjetnika ipak samo privremena svjedoče životne priče o trubaču Lacu Decziju, saksofonistu Lubomiru Tamaškoviču i kontrabasistu Janu Jankejeu, koji su na vrhuncu slave napustili bivšu Čehoslovačku i preselili se u New York, Pariz i Stuttgart.
 
Publika ZagrebDoxa već je imala priliku vidjeti filmove Filipa Remunde, "Češki san" i "Obnaženi narod".
 
"Gradonačelnica" Paua Fausa prikazuje godinu dana u životu Ade Colau, od početka njezine kandidature do dana kada je izabrana za gradonačelnicu Barcelone, svjedočeći o sumnjama i kontradikcijama s kojima se suočava, ali i mudrošću stečenom tijekom preobrazbe od aktivistice u gradonačelnicu. Film prikazuje i novo poimanje politike koja je radikalno promijenila političku sliku te zemlje. (Hina)