U ponedjeljak, 13. prosinca, u 19.30 sati, u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog koncert će, u okviru ciklusa Forte Fortissimo Koncertne direkcije Zagreb, održati mlada violinistica Vilde Frang, uz glasovirsku pratnju Milane Černjavske.
vrijeme: 13.12.2010. 19.30 sati
Program
Franz Schubert
Sonata za violinu i glasovir u A-duru, D 574 (op. posth. 162)
Allegro moderato
Scherzo: Presto
Andantino
Allegro vivace
Béla Bartók
Sonata za violinu solo, BB 124 (Sz. 117)
Tempo di ciaccona
Fuga: Risoluto, non troppo vivo
Melodia: Adagio
Finale: Presto
* * *
Richard Strauss
Sonata za violinu i glasovir u Es-duru, op. 18
Allegro ma non troppo
Improvizacija: Andante cantabile
Finale: Andante - Allegro
Rođena 1986., violinistica Vilde Frang školovala se od 1993. do 2002. na Glazbenom institutu Barratt-Due u rodnom gradu Oslu. Obrazovanje je nastavila na Hochschule für Musik u Hamburgu kod Kolje Blachera, a redovito se usavršava kod Ane Chumachenko na Akademiji Kronberg. Već kao desetogodišnjakinja debitirala je uz Orkestar Norveškog radija, a dvije godine kasnije dirigent Mariss Jansons osobno ju je angažirao kao solisticu uz Filharmoniju iz Osla. Od tada je nastupala uz niz orkestara Skandinavije, Engleske, Njemačke, Švicarske i baltičkih zemalja te gostovala na festivalima u Verbieru, Schleswig-Holsteinu i Mecklenburg-Vorpommernu. Svirala je pod ravnanjem Adama Fischera, Alexandra Lazareva, Aria Rasilainena, Richarda Hickoxa, Vassilja Sinaiskog i drugih, te uz ugledne umjetnike poput Gidona Kremera, Jurija Bašmeta, Leifa Ove Andsnesa i Trulsa Mørka. Ostvarila je koncerte u prestižnim dvoranama: Carnegie Hall u New Yorku, Kennedy Center u Washingtonu, Concertgebouw u Amsterdamu, Dvorana Čajkovski u Moskvi... U studenom 2007. debitirala je uz Londonsku filharmoniju, nakon čega je uslijedio i poziv za novi koncert u sljedećoj sezoni u Royal Festival Hallu, da bi potom ostvarila i hvaljeni recital u Wigmore Hallu. Ostali nedavni angažmani uključuju suradnje sa Simfonijskim orkestrom iz Singapura, turneje po Austriji i Njemačkoj uz Njemačku državnu filharmoniju kao i po Sjedinjenim Američkim Državama s Anne-Sophie Mutter i Cameratom Salzburg, nastupe uz Bergensku filharmoniju pod ravnanjem Maksima Vengerova te gostovanja na nizu festivala – u Cheltenhamu s Orkestrom Hallé, u Ludwigsburgu, Classix Festivalu u Braunschweigu, u Bad Kissingenu, Verbieru i Luzernu. Na festivalu komorne glazbe u Chambéryu muzicirala je uz Marthu Argerich te Renauda i Gautiera Capuçona. Pred njom su nastupi uz Radijsku filharmoniju iz Hannovera, Orkestar Bruckner iz Linza, Rotterdamsku i Kraljevsku švedsku filharmoniju, Filharmoniju iz Osla, Danski nacionalni simfonijski orkestar, Orkestar Tonhalle iz Züricha i Njemački simfonijski orkestar iz Berlina, turneja s Filharmonijom BBC-a i Praškom filharmonijom te debitantski recitali u Baden-Badenu, Zürichu i Parizu.
Vilde Frang dobitnica je značajnih nagrada među kojima su Norveška solistička nagrada, glazbeno priznanje zaklade Léonie Sonning, nagrada švedskog princa Eugena, nagrada danske kraljice Ingrid te Velika nagrada zaklade Vere i Oscara Rittera iz Hamburga. Uz to, prima potporu Fonda Borletti-Buitoni te dame Mitsuko Uchide, a od 2003. godine stipendistica je zaklade Anne-Sophie Mutter zahvaljujući čemu svira na violini francuskog graditelja 19. stoljeća Jean-Baptistea Vuillaumea. Kao klasični mladi umjetnik 2010. godine etikete EMI, u siječnju joj je objavljen prvi nosač zvuka s violinskim koncertima Jeana Sibeliusa i Sergeja Prokofjeva ostvaren uz Simfonijski orkestar Zapadnonjemačkog radija iz Kölna i dočekan izvrsnim kritikama.
Ukrajinska pijanistica Milana Černjavska, rođena u Kijevu, prvu je poduku iz glasovira dobila od majke da bi dvije godine kasnije bila primljena u Školu za nadarenu djecu Konzervatorija Čajkovski. Tada je i debitirala uz orkestar, a sa dvanaest godina osvojila je treću nagradu na komornom natjecanju Concertino Praga. Diplomirala je 1990. na Konzervatoriju Čajkovski u Kijevu, a zatim pohađala majstorske tečajeve kod cijenjenih pedagoga poput Dmitrija Baškirova, Borisa Blocha i Alexandra Lonquicha, da bi do 1998. dovršila i magistarski studij na Visokoj školi za glazbu u Münchenu kod Margarite Höhenrieder i Gerharda Oppitza. Dobitnica je niza nagrada na glazbenim natjecanjima u Rusiji i inozemstvu: prva nagrada 1988. u Kijevu na natjecanju Lisenko, prva nagrada 1994. na natjecanju Pierre Lantier u Parizu, treća nagrada na natjecanju komornih glazbenika Vittorio Gui u Firenci, zlatna medalja na natjecanju Vladimir i Regina Horowitz u Kijevu i dr. Godine 1994. ukrajinski joj je predsjednik dodijelio posebno priznanje za zasluge. Kao solistica održala je nastupe uz brojne ugledne orkestre; redovita je gošća niza festivala: u Luzernu, Rajnskoj oblasti, Schleswig-Holsteinu i Schwetzingenu, kao i u koncertnim dvoranama poput Herkulessaal u Münchenu, Concertgebouwa u Amsterdamu, Suntory Halla u Tokiju i Carnegie Halla u New Yorku.
Milana Černjavska ubraja se među najtraženije komorne glazbenice svoje generacije pa tako među svoje partnere ubraja Juliu Fischer, Lisu Batiashvili, Maximiliana Hornunga, Daniela Müller-Schotta, Susannu Yoko Henkel, Arabellu Steinbacher i Kvartet Vogler, a nosače zvuka joj objavljuju etikete kao što su EMI, Naxos, Claves, Avie Records i Ars Musici. CD u izdanju EMI-a časopis BBC Music Magazine ocijenio je kao jedan od najboljih u 2001. godini, a 2009. zabilježila je solistički album s glasovirskim djelima Roberta Schumanna u izdanju etikete Avie Records. Utemeljila je i vlastiti ansambl, Kvartet Milander, s kojim nastupa širom Europe. Djeluje kao pedagog; podučavala je na Visokoj školi za glazbu i kazalište u Münchenu, a trenutno predaje na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Grazu.