Preskočite na glavni sadržaj

Umro književnik Zvonimir Milčec

Književnik i novinar Zvonimir Milčec, najpoznatiji po svojim djelima posvećenima rodnom Zagrebu, radi čega su ga često zvali 'dobri duh Zagreba', umro je u Zagrebu u 76. godini.
vrijeme: 17.04.2014.
mjesto: Zagreb
Zvonimir Milčec rođen je u Zagrebu 1938. gdje je pohađao osnovnu, srednju i višu školu, a Novinarsku školu završio je u Beogradu. U njegovu bogatu radnom vijeku bio je profesionalni novinar, radio je kao reporter, kolumnist, urednik izdanja i pomoćnik glavnog urednika u Večernjem listu, te glavni urednik dvotjednika Zagrebački trg.

Osobito je poznat i kao kolumnist, pa je tako desetak godina bio stalni kolumnist Jutarnjega lista, pa ponovo kolumnist Večernjega lista. Pisao je kolumne na više web stranica i portala, a bio je i suautor knjige o zagrebačkome Zoološkom vrtu, objavljene 2012. godine.
 
Novinarsku nagradu za životno djelo Otokar Keršovani dobio je 2009. godine, a Milčec je laureat i književne nagrade Grigor Vitez 1976. i nagrade Mlado pokoljenje (1977.) te Nagrade grada Zagreba, koju je primio 1994. godine.
 
Napisao je romane 'U Zagrebu prije podne' i 'Čovjek od novina', te knjigu pripovijetka 'Tekuće priče'. Autor je i dječjih romana 'Zvižduk s Bukovca', 'Posljednji zvižduk', 'Priča o novinama' i 'Tajna krvavog nosa'.
 
Kao tematske cjeline Milčec je objavio u knjigama i cijelu biblioteku feljtona, podlistaka i kolumni o Zagrebu. Većina knjiga izašla mu je u ponovljenim izdanjima. Prevođen je na ruski i poljski, engleski i njemački, a neke su knjige poslužile kao predlošci za televizijske dokumentarne serije, igrano-dokumentarne filmove i kratke umjetničke filmove u kojima je, i kao scenarist, surađivao s redateljem Madenom Juranom.
 
Cjelokupni književni i novinarski rad Zvonimira Milčeca vezan je uz rodni Zagreb i apsolutni je rekorder u objavljenim podlistovima i kolumnama o Zagrebu po novinama (više od pedeset godina redovito svaki tjedan).
 
Sudjelovao je 1991. godine u inicijativi da se podigne spomenik Mariji Jurić Zagorki u Tkalčićevoj (rad akademskog kipara Stjepana Gračana, bio je aktivan u povratku Fernkornovoga spomenika banu Jelačiću 1990. godine, a zahvaljujući njegovoj inicijativi i organizaciji, Zagreb se 1988. godine odužio književniku Augustu Šenoi postavljanjem brončanog spomenika Marije Ujević u pjesnikovoj rodnoj Vlaškoj ulici.
 
Zvonimir Milčec bio je član Društva hrvatskih književnika.
(Hina)