U Gradskoj galeriji Orsola u Bujama, danas, 30. prosinca, u 19 sati, otvara se kolektivna izložba 'Praesentia', umjetnika iz Buja, zastupljenih u Likovnom fundusu Grožnjan.
vrijeme: 30.12.2014. 19,00
mjesto: Buje; Gradska galerija Orsola
Autori radova: Nataša Bezić, Darko Brajković Njapo, Vedran Burul, Samir Cerić Kovačević, Silvia Cindrić, Ivo Dejanović, Saša Dejanović, Slađan Dragojević, Burhan Hadžialjević, Slavica Isovska, Goran Kovačević, Biserka Lovnički, Lovorka Lukani, Danko Merin, Claudio Ugussi, Zrinka Vilić Merin.
Ovo je sasvim neobičan projekt. On progovara o višegodišnjem kreativnom prijateljstvu. Glavni akteri su umjetnici: predstavljamo likovne radove autora koji žive u gradu Buje a njihovi radovi su pohranjeni, čuvani u Likovnom fundusu Grožnjan. Znamo da su Buje i Grožnjan nekada pripadali istoj administrativnoj cjelini. Povijesni tijek događanja razgraničio ih je ali ih nije razdvojio. Grožnjan je još 1965. krenuo putem umjetnosti a evo, 50. godina poslije još nosi titulu Grada umjetnika. Bujski autori često gostuju na Grožnjanu i aktivno sudjeluju u svim projektima Grožnjanskog likovnog kruga.
Stanovnici ovih područja uvijek su nalazili zajedništvo bez obzira na administrativne podjele. Ovaj puta se to zajedništvo ogleda u umjetničkoj produkciji. Iako unutar malog prostora, dokazujemo kako su granice izmišljena stanja. Umjetnici obje lokacije se druže, a očito je međusobno iniciranje kreativnosti. Jer, grubo je vrijeme u kojem živimo. Umjesto ideje prosperiteta donosi sumnju. Činjenice govore da je u povijesti najviše krvi proliveno pod zastavama nacionalnosti i vjera, određivanjem granica. Umjetnici su prvi koji reagiraju. Likovna djela prepoznajemo kao antropološke, političke i socijalne izjave. Sredinom prošlog stoljeća tematizirala se uštogljenost građanskog društva. U postmodernizmu to se hrabrije događa ali se mnogi autori okreću osobnom. Ostaje nam prepoznavanje indirektnih značenja. Očito je propitivanje proklamiranih vrijednosti. Događaju se snažne kritike postindustrijskog društva. Upozorava se na nefunkcioniranje zapadnog oblika demokracije. Uviđa se raspadanje samoproglašenog „jedinog pravilnog“ društvenog uređenja - kapitalizma koji, s jedne strane promovira demokraciju a u realnosti daje otkaze, smanjuje prihode i socijalnu sigurnost. Pojedinac postaje impregniran informacijama i predodžbama bez mogućnosti obrane ili odmaka. Stalno se nude iskonstruirane senzacije kako bismo previdjeli situacije koje nam rade o glavi.
Sa strane struke, ova izložba nije cjelina koja obrađuje neku temu. Ujedinjujući faktor su dobrosusjedski odnosi i kreativno činjenje. Naslov projekta je latinska riječ PRAESENTIA koja znači prisutnost / presenza. Ovom prilikom dvije gradske galerije, Orsola i Fonticus, koje su zaista prisutne i koje odlično surađuju, odlučile su predstaviti i ovaj segment umjetničke produkcije: izbor iz fundusa. Eugen Borkovsky