U četvrtak, 2. lipnja, u 20 sati, u riječkoj Galeriji Kortil, otvara se grupna izložba 'Pomicanje', na kojoj izlaže petoro mladih autora; Maja Dobrila, Hana Dutina, Marko Kalc, Nikolina Komljenović i Igor Gržetić.
vrijeme: 02.06.2011. 20,00
mjesto: Zagreb, Croatia
Kolektivni umjetnički projekt Pomicanje rezultat je suradnje petorice mladih autora čija je analiza današnjeg društva te individue u sklopu toga društva, a također i uloge koju umjetnik zauzima u društvu, usko povezana uz pojam tijela. S konceptualnim naslijeđem Marcela Duchamp-a, oni provode interdisciplinarstvo kao logičan pristup umjetničkom radu čija formalna pojava označava raskrsnicu između unutarnjeg i vanjskoga svijeta te točku kroz koju prolaze bezbroj znanstvenih, socioloških te lirskih utjecaja. Projektom Pomicanje oni žele ukazati na vrijednost koju za njih poprima neizopačena svijest vlastite neizmjerno kompleksne nutrine, te njenu konfliktnu prirodu kao i izražavanje te iste putem samoga tijela, predmeta, slike, dokumentarnog zapisa, pisma. Ti su tragovi precizno otisnuti na njihovim unutarnjim procesima, kao kakve Lyotardove maske pod kojima vapi neizrecivo bezpredmetstvo.
Performans i instalacija Maje Dobrila, Susret sa sobom, ukazuje na dvojno stanje jedne žene te na vremensku i prostornu podvojenost. Dolazi do prelaza iz predmetnog u bespredmetni svijet. Ciklus crteža, slika i reljef Hane Dutina nazvan Rorschach je zrcalo propitivanja umjetnice o vlastitoj svijesti, željama, strahovima. Putem simetrije i ponavljanja ona istražuje interakciju svijesti I podsvijesti. Ciklus računalnih grafika, (Porno)grafija, Igora Gržetića otkriva akciju stvaranja slobodnih mrlja na komadu presavijenog papira samo što je tinta u ovom slučaju zamijenjena nagim ženskim ili muškim torzom. Tijelom u pokretu, predmetima, te vremenskim faktorom, Marko Kalc ukazuje na ljudsku slojevitost, na terete koje nameće društvo. Oslobađajući se od predmeta, on se pokušava suočiti sa svojim istinskim unutarnjim stanjem. Kroz performans, Nikolina Komljenović dovodi svoje tijelo do ekstremnih situacija. Naime, ona na taj način navodi tjelo na istraživanje mogućnosti kojih je svakodnevnica lišava.
Izložba Pomicanje ili umjetnička djela kao okidači pomaka, izložba je u kojoj promatrač, bas kao i umjetnik, zauzima centralnu poziciju. Ona označava istraživanje vlastitih mogućnosti te pokušava ukazati na podvojenost, oscilacije i konflikte tijela i energija u besprekidnom pokretu između nutrine i vanjštine, čovjeka i društva, živog i neživog. Maja Dobrila, Hana Dutina, Igor Grzetić, Marko Kalc i Nikolina Komljenović kreću od pojma svakodnevnice kao ciklus monotonog ponavljanja, društvenih kanona te kočnice prema oslobađanju od te iste i približavanju sebi. Oni doslovno i preneseno koriste prolaz kao metaforu za mijenjanje stanja. Propitivanjem svakodnevnice, ponavljanjem i koncentracijom oni napuštaju tu vanjštinu te zalaze u svoj unutarnji svijet. Sandra Černjul