U četvrtak, 25. studenog, u 18 sati, u Gradskoj vijećnici u Rijeci, održat će se promocija projekta 'Sjećanja Židovskog groblja u Rijeci'. Glavni cilj projekta je zaštita židovskog materijalnog nasljeđa istraživanjem zatečenog stanja i dokumentiranjem svih podataka dostupnih na samom groblju i to na način da se prikupljeni podaci postave na web site.
vrijeme: 25.11.2010. 18,00
mjesto: Rijeka; Gradska vijećnica, Korzo 16
Židovska Zajednica u Rijeci čiji je službeni osnutak bio 1781. godine, pokapala je svoje mrtve na vlastitom groblju koje se nalazilo blizu ceste što je vodila na Belveder, južni dio Kozale sjeverozapadno od Starog grada. Zaključkom Gradskog poglavarstva iz 1840. godine - Zajednici Židova određuje se pokapanje mrtvih na novom općem groblju Kozala, na dobivena dva grobna polja što je uz odgodu i uslijedilo od 1875. godine.
Staro Židovsko groblje slijedilo je neumoljivi razvitak grada i zauvijek iščezlo, kao i druga koja su u vremenu od 1619. do 1845. godine postojala izvan gradskih zidina. Židovsko groblje nalazi se kao Polje K u sklopu cjeline groblja Kozala. Podijeljeno je u dva dijela (polje A i polje B) koja su ograđena niskim kamenim zidom i kao takvo predstavlja povijesnu, oblikovnu i jezičnu specifičnost (većina natpisa starijih grobova ispisana je na hebrejskom jeziku). Židovsko groblje broji ukupno 608 grobova, uključujući i 20-ak ploča uzidanih u južni zid prenesenih sa starog Židovskog groblja. U jednom dijelu židovskog groblja 1981. postavljen je spomenik za dvjesto sedamdeset pet žrtava holokausta 1941. - 1945. godine.
Sa stanovišta graditeljske baštine i njene valorizacije u smislu oblikovnih karakteristika izdvojena su 32 groba koji su označeni višom ambijentalnom vrijednošću, te 213 grobova je označeno ambijentalnom vrijednošću. Kako je većina grobova bez vlasnika i nasljednika, groblje je većim dijelom neodržavano, no zbog svoje specifičnosti i povijesne vrijednosti cjelina zahtjeva cjelovito urbanističko i hortikulturalo uređenje. Dok se ne steknu uvjeti za fizičku obnovu i uređenje groblja, Židovska omladina Rijeke, udruga SIMHA koja djeluje u sklopu Židovske općine Rijeka započela je 2008. godine projekt pod nazivom Sjećanja Židovskog groblja u Rijeci.
Provođenje projekta obuhvaćalo je dvije grupe aktivnosti:
- prikupljanje podataka in situ (svi podaci o svakom grobnom mjestu obuhvaćaju: imena i prezimena sahranjenih, ispisane tekstove na pločama, dimenzije groba, njegovu klasifikaciju, materijale od kojih je napravljen, stupanj oštećenja, valorizaciju i po 4 fotografije svakog groba);
- izrada web stranice Židovskog groblja i postav baze sakupljenih podataka.
U projekt su bili uključeni studenti povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Razlozi provođenja projekta su želja da sve prikupljene informacije mogu biti dostupne članovima Židovske općine Rijeka, kao i svima koji se nalaze izvan Rijeke, a njihovi su preci nekad živjeli u Rijeci i bili sahranjeni na groblju na Kozali. U sljedećoj fazi namjera je razvijati web site na način da će i sami posjetitelji/korisnici moći slati podatke, tekstove, objavljene članke, novoprikupljene informacije o nekoj osobi ili obitelji kojima će se baza podataka širiti, te postati zanimljiva i korisna širem broju korisnika.