Preskočite na glavni sadržaj

Siniša Labrović / Drims Kam Tru

Siniša Labrović / Drims Kam Tru
U Umjetničkoj galeriji Dubrovnik, u subotu, 19. ožujka u 19 sati, otvara se izložba Siniše Labrovića koja omogućuje uvid u njegovu dosadašnju umjetničku produkciju, no težište joj je na radovima zamišljenim i izvedenim za ovu priliku. Nakon otvorenja, sljedećih nekoliko dan, publika će moći pogledati izvedbe njegovih novih performansa. Izložba je otvorena do 10. travnja.

vrijeme: 19.03.2011. 19,00
mjesto: Dubrovnik; Umjetnička galerija Dubrovnik, Put Frana Supila 23
url: http://www.ugdubrovnik.hr
Performansi:
'Para vrti đe burgija neće' (feat. Luka Sorkočević), subota, 19. ožujka u 20 sati
'Drims kam tru (ali se juha ponekad ohladi)', nedjelja, 20. ožujka u 19 sati
'Artist is present not', utorak, 22. ožujka u 19 sati
 
 
Zahvaljujući smjelim, izravnim javnim nastupima koji ponekad imaju privid (jer riječ je uvijek o ironijskoj parafrazi) sportskog, glazbenog ili političkog događaja, Siniša Labrović postao je jedan od najintrigantnijih, a u posljednje vrijeme medijski zacijelo najeksponiraniji hrvatski umjetnik. Pa i onda kada je riječ o akcijama unutar zatvorenih galerijskih prostora, Labrović zbog svoje radikalnosti i kontroverznosti izaziva pozornost ne samo likovne publike nego i šire javnosti. Ne obazirući se na građanski ukus i opće ideje o ćudoređu, ne libeći se katkad gotovo opscenog samoponiženja ili fizičkog bola, Labrović redovito proizvodi vrlo slojevita djela visoke moralne vrijednosti, djela čija referentnost na dnevne događaje, konkretne političke osobe i društvene anomalije ne ugrožava njihov univerzalni značaj i kvalitetu. Redovito, radi se o žestokim oblicima farse koja proizlazi iz doslovnog prijevoda riječi (polazište je, dakle, jezik a ne vizualna sfera, što jasno ukazuje na njegovo obrazovno porijeklo, matično zanimanje profesora književnosti) - odnosno dnevnih uzrečica-fraza - u djelo, u fizičku činjenicu.

Tako Labrović doslovno, 'liže pete', 'pase travu', 'prodaje svoju kožu', 'pliva na suhom', hoda (štoviše – pleše!) 'bos po trnju'. Dakako, stvar se nikad ne iscrpljuje u pukoj karikaturi ili karnevalskoj obijesti, naprotiv, kroz grotesku takvih prijevoda Labrović uspijeva vizualizirati i denuncirati svu nakaznost, aktualnih (kao i onih općenito-vječnih) društvenih hipokrizija i kriminalnog okruženja u kojem smo se zatekli. U tom smislu, a metodom ironijske inverzije, on, fingirajući ozbiljne namjere i s permanentnim smiješkom na licu, pokreće radionice te tiska udžbenike ('Postdiplomsko obrazovanje') koje poučavaju kriminalnim vještinama u rasponu od džeparenja, provala, reketarenja, svodništva itd., sve do politički rafiniranih metoda ugnjetavanja i pljačke.

Poznati su njegovi javni guslački nastupi (izvodi ih na frekventnim mjestima raznih naših gradova) u kojima je prepjevao i u desetercu interpretirao članke iz ženskog časopisa Glorija. Poseban publicitet stekao je Labrovićev 'Meč za titulu ministra kulture RH' prošle godine, kada je na boksački dvoboj izazvao tada aktualnog (a sada već bivšeg) obnašatelja te dužnosti.

Na izložbi u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik, Labrović će uz dokumentaciju više spomenutih, izvesti i nove radove od kojih se neki referiraju i na dubrovački milje, na njegovu specifičnu ugroženost od agresivnih poduzetničkih apetita i zahvata.

Siniša Labrović rođen je 1965. u Sinju. Godine 1997. završio je Filozofski fakultet u Zagrebu. Kao profesor hrvatskog jezika i književnosti predavao je na brojnim osnovnim i srednjim školama u rodnom Sinju i drugdje. Vizualnim umjetnostima počinje se baviti 2000. godine. Izlagao je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama te izvodio akcije, performanse, grafite i urbane intervencije

Godine 2005. izazvao je pozornost vodećih svjetskih medija radom 'Stado.org', u kojem su ovce bile sudionice reality showa. Godine 2007. za video 'Obiteljski dnevnik' dobio je treću otkupnu nagradu na prvom natječaju T-HT-a i Muzeja za suvremenu umjetnost u Zagrebu. Rad se nalazi u stalnom postavu MSU-a u Zagrebu. Godine 2007. dnevnik Slobodna Dalmacija proglasio je izvedbu performansa 'Glorija' na splitskoj rivi jednim od pet najvažnijih kulturnih događaja te godine u Dalmaciji. Godine 2009. na 11. Istanbulskom bijenalu predstavio je rad 'Postdiplomsko obrazovanje'/'Postgraduate Education'. Godine 2010. na 16. Međunarodnom kazališnom festivalu - PUF u Puli dobitnik je nagrade 'Vjetar' za izvedbu performansa 'Glorija'. Siniša Labrović živi kao slobodni umjetnik u Zagrebu.