Samostalna izložba radova Tomislava Gotovca, nedavno otvorena u Galeriji Gregor Podnar u Berlinu, pokazuje reprezentativni izbor njegovih umjetničkih aktivnosti u različitim medijima i pokriva opsežni opus koji se odvijao od početka šezdesetih godina prošlog stoljeća sve do kraja umjetnikovog života.
mjesto: Berlin
Gotovac je autor brojnih eksperimentalno-dokumentarnih filmova, a širem krugu publike poznat je kao pionir radikalnih akcija i performansa.
Naslov izložbe Circles (Krugovi) referira se na strogu strukturu Gotovčevih radove, posebno na filmove. Izabrana su tri filma koji predstavljaju važne etape u njegovoj karijeri: Kružnica (Jutkevič – Count), 1964., Glenn Miller 1. (Srednjoškolsko igralište 1.), 1977., i Glenn Miller 2000, realiziran 2000., izvijestio je kustots izložbe Darko Šimičić iz Instituta Tomislav Gotovac
"Svaki od tih filmova je sjajan primjer pažljivo planiranog koncepta, kružne forme kao izabrane strukture i motiva/prizora koji je prepušten slučaju. Strukturalno planiranje filmova u Gotovčevom slučaju nema namjeru da nas fascinira prikazanom slikom, radije nas potiče da primjećujemo nevidljivo, da provocira slučajnost", navodi Šimičić.
Premda se, dodaje, ova tri filma mogu vidjeti kao svojevrsni nastavci istog koncepta izvedenog u dužem vremenskom razdoblju, svaki od njih predstavlja jedinstveno remek-djelo.
Osim filmova, izložba pokazuje radove izvedene u drugim medijima, poput fotografija, kolaža, frotaža i objekata, čime je naglašena izrazita multimedijalnost Gotovčevog opusa.
"Gotovac nije nikad pravio bitnu razliku između umjetničkih medija. Kad nije mogao snimati filmove, radio je fotografske serije. Nalazio je izuzetnu ljepotu u običnim materijalima iz svoje neposredne okoline i uključivao ih u kolaže ili objekte i skulpture. Posebno ga je privlačio vizualni inventar grada, ljepota asfalta, metalnih ploča ili oronulih fasada. Sam autor govorio je da njegov život i umjetnost karakteriziraju dvije stvari: prvo, gledanje i prikupljanje; i drugo, potraga za značenjem i idejom. Sve to vidljivo je i na izložbi u Berlinu", ističe se priopćenju.
Uz više ready-made objekata koje je zagrebačka publika imala priliku vidjeti na izložbi u Institutu za suvremenu umjetnost početkom godine, za ovu priliku po prvi put se u javnosti pokazuju neki kolaži i dva frotaža realizirana 1994. tijekom Gotovčevog boravka u Splitu. Time se Gotovčev opus stalno aktualizira i upotpunjava manje poznatim ili nikad izlaganim radovima.
Galerija Gregor Podnar jedna je od najuglednijih berlinskih galerija koja ima respektabilnu internacionalnu poziciju na galerijskoj sceni.
Među umjetnicima koje galerija izlaže i zastupa nalaze se internacionalno poznati umjetnici poput grupe IRWIN, Ion Grigorescu, Dan Perjovschi, Irma Blank i Vadim Fishkin, a među njima su i istaknuti hrvatski umjetnici Goran Petercol, Goran Trbuljak i Julije Knifer.
Izložba u Berlinu je realizirana u suradnji s Institutom Tomislav Gotovac koji je osnovan radi čuvanja, stručne obrade, prezentacije i promocije umjetnikovog opusa.
Gotovčevi filmovi prikazuju se zahvaljujući višegodišnjoj suradnji s Hrvatskim filmskim savezom.
Programi Instituta Tomislav Gotovac u 2016. realizirani su uz financijsku podršku Erste Foundation iz Beča.
(Hina)