U prostorima Talijanskog instituta za kulturu, u utorak, 17. ožujka, u 18 sati, otvara se izložba talijanskog dizajnera Riccarda Dalisija 'Il gioco dell’arte / Igra umjetnost'. Izložba ostaje otvorena do 10. travnja.
vrijeme: 17.03.2015. 18,00
mjesto: Zagreb, Talijanski institut za kulturu, Preobraženska 4

Na otvorenju izložbe bit će prisutan i sam autor – jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih talijanskih dizajnera. Poznat je po vrhunskim dizajnerskim radovima, ponajprije po djelu prvenstveno talijanske kulture življenja – caffettiere. Osobno-poetički-angažirani itinerar Riccarda Dalisija (1931.) vezan je za memoriju i suvremenu interpretaciju grada u kojemu živi i radi, pa slobodno možemo reći da je on, danas umirovljeni profesor emeritus, uz slavne prethodnike i sugrađane poput Sofie Loren, Totoa ili Eduarda de Filippija jedna od kulturoloških ikona 'la bella Napoli'.
Povodom šezdeset godina aktivnog rada tog velikog kreativca, humanista, društveno angažiranog umjetnika, u prostorima Talijanskog instituta za kulturu predstavljen je samo mali dio iz bogatog i raznolikog Dalisijeva opusa.
Okosnica izložbe je 'napuljska kafetijera' (la caffettiera napoletana) koja je kući Alessi donijela vrhunski proizvod, a njezinom stvaraocu Riccardu Dalisiju najprestižniju talijansku nagradu 'Compasso d'Oro' (1981.) - i međunarodnu slavu.
No, lijepa Alessijeva kafetijera je samo prva u nizu postava njezinih neobičnih i razigranih prototipova i nasljednika - limenih skulptura koje pričaju priče ne samo o osobnostima iz svijeta kulture, sporta ili običnih ljudi, nego i priču o danas gotovo izumrlom limarskom obrtu. Dalisi i danas surađuje s limarima iz Rua Catalana u Napulju, eksperimentirajući neprestano na novim formama i funkcijama najrazličitijih predmeta.
Pored čovjekolikih limenih skulptura izložena su i djela ručno rađenog nakita i ukrasnih predmeta, knjiga umjetnika, kolaža i asemblaža te drugih predmeta održivog dizajna koji odražavaju kreativan i maštoviti svijet Riccarda Dalisija.
Velike ili male skulpture u bakru i kositru, predmeti na granici između umjetnosti i obrta, bajke i poezije, potpisuje dizajner i arhitekt poznat po tome što je tijekom sedamdesetih godina 20. stoljeća teoretizirao i primijenio u svom radu 'siromašnu tehniku' (tecnica povera), 'poetski zanat' (poetica artigianale) i filozofiju 'ultra siromašnog dizajna' (design ultrapoverissimo).
Profesor Dalisi je poznat i po svom društvenom angažmanu, bilo po radu s djecom iz siromašnih napuljskih četvrti, s osobama treće životne dobi po staračkim domovima, s djecom iz vrtića ili škola, obrtnicima ili, zadnjih godina, s afričkim imigrantima. Poznat je i po tome što je bio među prvim talijanskim dizajnerima koji je formulirao koncept održivog razvoja u primjeni industrijskog dizajna. Godine 2014. dobiva svoj drugi 'Zlatni kompas' (Compasso d'Oro alla Carriera) i to za životno djelo i socijalni angažman. Parafrazirajući prestižnu dizajnersku nagradu, od 2010. redovito priređuje 'Il compasso di lata'. Njegovi radovi nalaze se u brojnim privatnim zbirkama i u najprestižnijim svjetskim muzejima posvećenim dizajnu.
Izložba je rađena u suradnji s Associazione Culturale 'la roggia' iz Pordenonea (Italija) i Pučkim otvorenim učilištem Poreč. Od 30. travnja do 8. lipnja, u nešto opširnijem i dopunjenom izdanju, izložba će se predstaviti u Galeriji Zuccato u Poreču. Kustosica izložbi je dr. sc. Jerica Ziherl, uz svestranu potporu Studija Dalisi iz Napulja i Laboratiria iz Nole.