Preskočite na glavni sadržaj

Promocija monografije 'Petar Smajić 1932-1941'

Promocija monografije 'Petar Smajić 1932-1941', autorice Svjetlane Sumpor, objavljene u izdanju Hrvatskog muzeja naivne umjetnosti, održat će se u srijedu, 9. ožujka, u 13 sati, u prostoru Hrvatskog društva pisaca.
vrijeme: 09.03.2011. 13,00
mjesto: Zagreb; Hrvatsko društvo pisaca, Basaričekova 24
url: http://www.hmnu.org
Knjigu će predstaviti: Vladimir Crnković, Svjetlana Sumpor, Tonko Maroević, Graham McMaster, Ante Rašić, Ive Šimat Banov, Marijan Špoljar i Goran Vranić.

Odmah nakon promocije, u 14 sati, u Hrvatskom muzeju naivne umjetnosti, Sv. Ćirila i Metoda 3, otvorit će se komorna i kritička izložba Petar Smajić / Skulpture 1932-1941, koja će trajati do 27. ožujka 2011.
 
Petar Smajić (Dolac Donji, 1910 – Ernestinovo, 1985), najznačajniji je kipar hrvatske i klasik svjetske naive. Već u dječačkoj dobi, čuvajući ovce na paši, počeo je rezbariti drvo, a stečenu je vještinu kao mladić primijenio na izradu predmeta za svakodnevnu uporabu, koje je prodavao na tržnici u Splitu. Početkom tridesetih godina 20. stoljeća, susreo je dr. Slavana Vidovića, sina slikara Emanuela Vidovića, koji je odigrao ključnu ulogu u otkrivanju i afirmaciji njegova umjetničkog talenta.
Smajićevo stvaralaštvo može se podijeliti na 'dalmatinsko razdoblje', kada je djelovao u rodnoj Dalmaciji, i 'slavonsko razdoblje', koje je uslijedilo nakon preseljenja u Slavoniju.

Monografija Petar Smajić 1932-1941. bavi se 'dalmatinskim razdobljem', koje je u kvalitativnom pogledu vrhunac umjetnikova stvaralaštva. To je razdoblje obilježila lapidarna i istančana jednostavnost i pročišćenost forme, kojima se je ovaj neškolovani umjetnik približio temeljnim postulatima moderne umjetnosti.
 
U monografiji su Smajićev život i rad obrađeni kronološki, a posebni analitički eseji posvećeni su najboljim i najkarakterističnijim djelima. Knjiga donosi reprodukcije svih sačuvanih radova nastalih u navedenom razdoblju, opremljena je popisom Smajićevih samostalnih i grupnih izložaba, bibliografijom, fotografijama iz umjetnikova života te predgovorom Vladimira Crnkovića. Tekst je na hrvatskom i na engleskom jeziku.
Na izložbi će se pokazati Smajićeve skulpture iz fundusa Hrvatskog muzeja naivne umjetnosti, Zagreb; Muzeja grada Splita, Split; Moderne galerije, Zagreb; te iz privatnih kolekcija iz Splita i Zagreba.